Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
12 stycznia 2018Nawet w środku najbardziej mroźnej i wietrznej zimy można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Warto przyjrzeć się pewnym obszarom problemowym, które pojawiają się w wielu domach i które powodują, że grzejniki muszą cały czas pracować na najwyższych obrotach. Przedstawiamy najprostsze zasady pozwalające na oszczędności:
Wymiana uszczelek w drzwiach i oknach
Zużyte i rozdarte uszczelki wokół drzwi i okien tworzą przeciągi i wpuszczają zimne powietrze. Duża część strat ciepła w domu następuje przez nieszczelne okna i drzwi. Niektóre uszczelki należy wymieniać co jakiś czas z powodu zużycia, a wymiana uszczelek jest zazwyczaj bardzo prosta. Często jednak o tym zapominamy, choć to najprostsza droga do oszczędności.
Jeżeli chodzi o drzwi, warto również pamiętać o odpowiednich progach. Jeśli widzimy światło dzienne pod swoimi drzwiami, oznacza to, że tracimy ciepło. Jeśli drzwi nie stykają się z progiem, ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz, a do środka dostaje się zimno. Niektóre progi mają śruby, które pozwalają dostosować ich wysokość, aby wyeliminować lukę. Oczywiście, nie należy podnosić progu tak wysoko, aby utrudniał otwieranie i zamykanie drzwi.
Dbanie o odczucie ciepła
Bardzo często podnosimy temperaturę w naszych domach kierując się subiektywnym odczuciem ciepła. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w domach nosimy koszulki z krótkimi rękawkami, a śpimy w bieliźnie. Tymczasem zima wymaga od nas cieplejszego stroju domowego. Zamiast podkręcać termostat załóżmy ciepłe skarpety i bluzy. Korzystajmy częściej z koców czy pledów. Na podłodze rozłóżmy przyjemne w dotyku dywany, a w oknach umieśćmy grubsze zasłony. Starajmy się, aby nasze domy były przytulne, a z pewnością tendencja do podnoszenia temperatury nie będzie tak silna.
Wykorzystanie słonecznych dni
Pomimo mroźnych temperatur na zewnątrz, promienie słoneczne wciąż wnoszą ciepło do naszych domów. Mają tę przewagę, że są całkowicie darmowe. W ciągu słonecznych dni odsłaniajmy zasłony, aby wpuścić do wnętrza, jak największą ilość promieni słonecznych. Róbmy to zwłaszcza w południowej części domu, gdzie mamy więcej bezpośredniego światła słonecznego. Przycinajmy również gałęzie lub krzaki, które blokują światło słoneczne wokół okien. Pamiętajmy jednak, aby zasłonić zasłony na noc. Działają wówczas, jako bariery ograniczające przeciągi.