11 zasad, którymi powinniśmy kierować się przy urządzaniu łazienki

Łazienka to miejsce, które musi znajdować w każdym domu czy mieszkaniu. Pomieszczenie to powinno zachęcać nas swoim wyglądem, należy relaksować się w nim i odpoczywać. Urządzając to miejsce warto kierować się poniższymi zasadami.

Po pierwsze trzeba pamiętać, że aby wygodnie korzystać z urządzeń sanitarnych, musi być do nich dostęp. Należy zachowywać odpowiednie odległości pomiędzy nimi. Drugą ważną zasadą jest kupno grzejników rurkowych, zamiast żebrowych. Są one zdecydowanie bardziej estetyczne, wystarczająco ogrzeją pomieszczenie, a jednocześnie będą świetną suszarką na ręczniki. Kolejną zasadą jest dobre przemyślenie, gdzie powinna stać pralka. Warto umieścić ją we wnęce i zbudować nad nią półki na kosmetyki. Jeżeli łazienka jest mała ,lepiej postawić ją poza łazienką np. w kuchni.

Warto ocieplić surowe wnętrze łazienki umieszczając drewno naturalne na fragmentach ścian albo podłóg. Nie wszystkie jednak gatunki drewna dobrze znoszą wilgoć. Można zwiększyć optycznie pomieszczenie poprzez zastosowanie dużej tafli lustra na ścianie i jasnego światła. Jeżeli chodzi o kolorystykę trzeba trzymać się zasady trzech kolorów, aby uniknąć chaosu. Do małych wnętrz najlepsze są jasne, duże kafelki. Jeżeli zostaną położone na ścianach, i na podłogach zostanie zatarta granica między nimi i łazienka wyda się większa. Otwarte półki są znacznie bardziej gustowne od szafek. Dodatkowo gdy w toalecie nie ma okna, jego namiastką może stać się szklana ściana zbudowana np. od strony sypialni. Przez nią będzie się przedostawało nieco światła dziennego, jednak koniecznością jest utrzymywanie na nich bezwzględnego porządku. Istotne jest również oświetlenie, które powinno być zróżnicowane, nastrojowe, np. ledowe do kąpieli, a miejscami jasne i równomierne np. halogenowe do robienia makijażu. Ponadto w małych łazienkach warto zrezygnować z wanny, gdyż zaoszczędzamy na tym dużo przestrzeni, która pozwala czuć się w pomieszczeniu swobodnie.

Projektując łazienkę warto kierować się powyższymi kryteriami. Zyskamy na tym nowoczesne ale i gustownie ozdobione pomieszczenie, w którym z przyjemnością spędza się czas.

Komentarze:

 

Dobry artykuł, dobre rady! Ja się w 100% zgadzam

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe