Osprzęt elektryczny w łazience

Elektryka w łazience

Łazienka jest miejscem specyficznym, jest to tak zwane pomieszczenie mokre, w którym musimy zwrócić szczególną uwagę na taką kwestię jak osprzęt elektryczny. Przede wszystkim oczywiście jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. W projekcie naszej łazienki musimy po pierwsze uwzględnić określoną liczbę gniazdek. Owe gniazdka muszą być rozmieszczone zgodnie z warunkami technicznymi, aby zapewniały wspomniane już bezpieczeństwo.

Takie urządzenia jak przykładowo pralka, która standardowo mieści się właśnie w łazience, są podłączone zazwyczaj na stałe do gniazdka elektrycznego. Ale ponadto musimy zadbać o inne gniazdka do podłączenia takich sprzętów jak suszarka, maszynka do golenia i tym podobne.

Jak zaprojektować łazienkę?

Planując projekt łazienki, koniecznie należy wyznaczyć tak zwaną strefę suchą i mokrą. Trudniej nam będzie jeśli nasza łazienka jest mała, ale również jest to możliwe. Strefa mokra to taka strefa, gdzie zlokalizowane są wanna czy kabina prysznicowa, umywalka. Tam też absolutnie nie powinno się montować gniazdek i przełączników. Ważne tutaj jest zachowanie odpowiedniej odległości od wyżej wymienionych urządzeń sanitarnych, ale liczy się także wysokość, na której umieścimy gniazdko, gdyż jak wiadomo, podłoga w łazience narażona jest na zachlapanie.

W związku z tym wyłączniki światła powinny być umieszczane na wysokości nie mniej niż 1,4 metra nad podłogą, gniazdka elektryczne na wysokości nie mniej aniżeli 1,2 nad podłogą, zaś wszelkie oprawy oświetleniowe nie mniej niż na wysokości 2 metry nad podłogą.

Dodatkowo do łazienki powinniśmy wybierać wyłącznie gniazdka elektryczne oznaczone jako IP44, czyli szczelne i wodoodporne. Gniazdko takie musi posiadać szczelną, samoczynnie zamykającą się klapkę oraz bolce uziemiające. Również oprawy oświetleniowe powinny być wodoszczelne i niskonapięciowe.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.