Komu i po co potrzebne są badania termowizyjne budynków?

Często domy, w których mieszkamy, potrzebują ocieplenia lub termomodernizacji. Takie zabiegi to oszczędność, która zwraca się przez lata – w końcu będą nam one generować niższe koszty ogrzewania w każdym kolejnym roku. Jeżeli więc wydaje nam się, że koszty ogrzewania są u nas nieproporcjonalne do metrażu, warto zastanowić się właśnie nad badaniem termowizyjnym. To właśnie ono wskaże nam, czy ocieplenie lub termomodernizacja są konieczne, oraz na których elementach naszego domu musimy skupić się zwłaszcza.

Badania termowizyjne nie są jednak wykorzystywane tylko w przypadku domów, w których już mieszkamy. Często już na etapie budowy badania te są przeprowadzane, aby sprawdzić, czy dom spełnia odpowiednie, zakładane przez nas wcześniej normy energooszczędności. Badania często przeprowadzane są na rynku wtórnym, gdzie zastanawiamy się nad zakupem jednego z domów – wtedy też możemy zdecydować się na sprawdzenie, czy aby nie mają one problemu ze zbyt dużą i szybką utratą ciepła.

Domy energooszczędne – inwestycja na lata

Gdy decydujemy się na budowę domu energooszczędnego, decydujemy się na inwestycję, która ma zwracać się nam przez kolejne lata. Domy tego typu cechują się tym, że optymalnie wykorzystują energię, dzięki czemu koszty naszego ogrzewania powinny być znacznie niższe, niż jest to w przypadku klasycznych budynków. Aby nasz dom był energooszczędny, musimy zainwestować jednak w nowoczesne materiały oraz technologie – nie jest to więc rzecz tania. Jednocześnie, nawet przy ich wykorzystaniu, mogą pojawić się w naszych budynkach tzw. mostki ciepła – to miejsca, w których, pomimo zastosowanych technologii czy materiałów, ciepło będzie z naszego budynku uciekać. Aby pozbyć się mostków ciepła, a wcześniej oczywiście je wykryć, potrzebne będą nam właśnie badania termowizyjne.

Warto badania tego typu przeprowadzać na końcowych etapach budowy, gdzie z jednej strony sprawdzimy, czy wszystko zostało odpowiednio przygotowane oraz wybudowane, z drugiej strony – ewentualne poprawki nie będą dla nas jeszcze tak problematyczne.

Jak przebiega badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne przeprowadzane jest za pomocą kamery termowizyjnej, a jego efektem jest termogram. Może on albo w formie drukowanej, albo w formie elektronicznej przedstawiać rozkład temperatur w naszym domu.

Sama kamera termowizyjna wykorzystuje do tego promieniowanie podczerwone, rejestruje ciepło, które emitowane jest przez dany budynek. Najważniejsze w przypadku tych termogramów jest zobaczenie, które elementy całego domu są chłodniejsze oraz w których z nich ciepło przedostaje się przez przegrody – to właśnie te miejsca, które będą odpowiadały za naszą utratę ciepła. Jeżeli one występują, powinniśmy zastanowić się jak je usprawnić czy zmienić w taki sposób, aby utraty ciepła były w nich jak najmniejsze, najlepiej oczywiście nie odbiegające od normy całego budynku.

Badanie termowizyjne – wewnętrzne czy zewnętrzne?

Możemy zdecydować się na każde z nich, najlepszy wynik otrzymamy jednak wtedy, gdy zdecydujemy się na badanie kompleksowe, które łączy badanie termowizyjne wewnętrzne oraz zewnętrzne. Zaznaczyć trzeba, że wyniki badania zewnętrznego oraz wewnętrznego prezentują się zupełnie inaczej na termogramie. W przypadku badania zewnętrznego, plamy ciepła (kolory jasne) będą oznaczały miejsca, w których ciepło przedostaje się z wnętrza naszego budynku, podczas gdy w przypadku badania wewnętrznego będzie odwrotnie – to ciemne plamy będą oznaczały miejsca, w których ucieka ciepło.

Badanie termowizyjne – wymagania

Aby przeprowadzić skuteczne badanie termowizyjne, musi być spełnionych przynajmniej kilka warunków. Z racji tego, że będą poszukiwane miejsca, gdzie ciepło ucieka, badania termowizyjne mogą być wykonywane tylko w okresie grzewczym. Jednocześnie, im większa będzie różnica temperatur wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, tym wyniki, które otrzymamy, będą wyraźniejsze. Zakłada się jednak, że ta różnica temperatur nie powinna być mniejsza, niż 15 stopni Celsjusza, ponieważ może to negatywnie napływać na wyniki badania termowizyjnego.

Zaleca się również, aby dzień, w którego trakcie wykonuje się badanie, nie był zbyt słoneczny – to również może negatywnie napływać na otrzymane przez nas wyniki. Pogodę jednak ciężko planować, stąd popularne są nocne badania termowizyjne. W ich trakcie nie musimy się obawiać zbytniego nasłonecznienia, dodatkowo możemy również założyć, że sama temperatura otoczenia będzie wtedy niższa, niż w trakcie dnia.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na badania termowizyjne?

Badania termowizyjne wykonywane są zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przez deweloperów. Ci pierwsi decydują się na nie, gdy mieszkają w domu, który generuje zbyt duże koszty ogrzewanie, gdy budują nowy dom lub gdy chcą kupić dom z rynku wtórnego. Deweloperzy za pomocą badań termowizyjnych mogą sprawdzić m.in. swoje budynki, dzięki czemu będą mogli na przyszłość decydować się na te, które lepiej prezentują się pod kątem ich energooszczędności.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe