Dobra izolacja domu - dlaczego jest taka ważna?

izolacja domu

Termoizolacja pozwala na zatrzymywanie ciepła w budynku w okresie zimowym oraz skuteczne izolowanie wnętrz od wysokich temperatur w okresie letnim. Odpowiednia warstwa izolacyjna znacznie podnosi więc komfort mieszkańców, ale to nie wszystko. Dlaczego szczelna termoizolacja jest tak istotna i jakie korzyści przynosi ocieplenie domu? Jaki materiał wybrać do tego ze względu na najlepszy stosunek jakości do ceny?

Zalety dobrej termoizolacji budynku mieszkalnego

Każdy chce, aby jego własny dom dawał poczucie bezpieczeństwa i komfortu o każdej porze roku. Trudno jednak uzyskać wysoką jakość życia, jeśli budynek nie będzie miał porządnej warstwy termoizolacyjnej. Dobra termoizolacja skutecznie uchroni przed uciekaniem ciepła na zewnątrz w chłodne dni i pomoże ochronić się przed upałami latem. Termoizolacja budynku to niezwykle ważny element całej konstrukcji, w który warto zainwestować. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne oraz ekologiczne - pozwala na znacznie niższe zużycie ogrzewania, dzięki czemu dba się nie tylko o własny budżet, ale także o planetę. 

Jeśli warstwa ociepleniowa w domu jest naprawdę niskiej jakości, warto pomyśleć o dociepleniu budynku. Jest to inwestycja, którą warto wykonać jak najszybciej, aby mogła zacząć zwracać się od pierwszej zimy. Specjaliści szacują, że przy niewłaściwym ociepleniu budynku traci się nawet 40% ciepła, które jest potrzebne do ogrzania budynku. Ogromna ilość ogrzanego powietrza wydostaje się na zewnątrz, przez co mimo stale działającego ogrzewania, temperatura w domu nie jest zbyt wysoka. Cząsteczki ciepłego powietrza zawsze będą przemieszczać się w kierunku chłodniejszych, dlatego też jedynym sposobem na zatrzymanie tego procesu jest dobra termoizolacja. 

Jaki materiał na docieplenie domu wybrać?

Obecnie specjalistyczne firmy oferują bardzo różnorodne rozwiązania w kwestii ocieplania konstukcji budynków i wykonywania warstw termoiozlacyjnych. Dostępne są klasyczne metody ocieplania z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej. Są to rozwiązania, które wykorzystywane są od lat i dają stosunkowo dobre efekty, jednak przy użyciu tych materiałów występuje wysokie ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Aby tego uniknąć niezbędne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz bardzo duża precyzja, jednak i to nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. 

Ze względu na minusy tradycyjnych metod, coraz większą popularnością cieszy się docieplanie domów pianką poliuretanową. Jest to materiał bardzo trwały, który zapewnia doskonałą termoizolację oraz zabezpieczenie dachów, fundamentów i ścian przed przeciekaniem. Pianka PUR nakładana jest metodą natryskową i ma strukturę zamkniętokomórkową. Dzięki temu jest ona jednolita i zapewnia idealną termoizolację budynku, bez ryzyka występowania mostków termicznych. Dzięki temu w domu zawsze będzie panować odpowiednia temperatura, a ciepło nie będzie wydostawać się na zewnątrz. 

Postaw na profesjonalne docieplanie pianką PUR

Docieplanie poddaszy i strychów pianką poliuretanową to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Największą z nich jest oczywiście wspomniany brak mostków termicznych, dzięki czemu warstwa izolacyjna jest naprawdę skuteczna. To jednak nie jedyny plus tej metody. Kolejną z zalet jest fakt, że warstwa pianki ociepleniowej PUR może być znacznie cieńsza niż warstwa styropianu lub wełny, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Ponadto pianka poliuretanowa do ocieplania domów zapewnia także izolację przed wilgocią. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest szybkość wykonania. Docieplanie strychu pianką poliuretanową to zazwyczaj 1-2 dni robocze pracy. Koszty tego rozwiązania zwracają się znacznie szybciej niż innych wariantów, dzięki lepszej izolacji i większej oszczędności.

Decydując się na ocieplanie domu pianką poliuretanową, warto skorzystać z usług fachowców z doświadczeniem. Pamiętaj, że jest to inwestycja na długie lata, dlatego też, zamiast szukać najtańszej opcji na rynku - wybierz tę, która oferuje usługi na najwyższym poziomie i specjalizuje się w tego typu usługach. Dzięki temu cały proces ocieplania domu pianką poliuretanową będzie przeprowadzony szybko i skutecznie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.