Sterowniki do pieca CO - oto prosty sposób na oszczędzanie!

Wydatki związane z zapewnieniem optymalnej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych potrafią poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Jedną z metod poprawiających wydajność systemu centralnego ogrzewania jest rozbudowanie domowej instalacji o specjalne regulatory do pieca CO. W sprzedaży dostępne są trzy typy takich urządzeń: bezprzewodowe, bezdotykowe i bezdotykowe. Czy dzięki tej niepozornej aparaturze faktycznie możemy wydawać mniej?

Czym są sterowniki do pieca centralnego ogrzewania?

Sterowniki do pieca CO to nowoczesne urządzenia gwarantujące sprawne zarządzanie obiegiem ciepła w systemie grzewczym. Regulatory odpowiadają za kontrolowanie procesu wytwarzania i rozprowadzania ciepła w instalacji. Sterowniki mogą współpracować ze wszystkimi rodzajami pieców CO (na paliwa stałe, na pellet itd.). Wśród szerokiej gamy tego rodzaju urządzeń można znaleźć zarówno wersje przystosowane do pracy z kotłami zasypowymi, jak i wersjami z podajnikiem. Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania posiadają różne funkcje i mogą być rozbudowywane o dodatkowe elementy usprawniające ich działanie. Takie rozwiązania z jednej strony zapewniają użytkownikom komfort na co dzień, a jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

https://sterownikitech.pl/sterowniki-do-kotlow,c17.html

Zasada działania sterowników do pieca CO

Bez względu na to, z jakim rodzajem pieca ma współpracować sterownik, urządzenie posiada dwie zasadnicze funkcje: regulowanie pracy wentylatora oraz zarządzanie działaniem pompy centralnego ogrzewania. Regulator temperatury na bieżąco kontroluje zapotrzebowanie na moc pieca, a następnie tak kieruje jego pracą, by w instalacja zapewniła ustaloną wcześniej temperaturę w pomieszczeniach. Gdy zwiększa się moc pracy wentylatora, do pieca dostaje się większa ilość powietrza, a tym samym następuje przyspieszenie i zintensyfikowanie procesu spalania. Bezpośrednim skutkiem jest oczywiście podniesienie temperatury w pokojach. Dzięki specjalnym czujnikom sterownik może samodzielnie reagować na zmianę temperatury wewnątrz i/lub na zewnątrz budynku. Odpowiednie parametry są dopasowywane automatycznie, bez konieczności ingerencji ze strony użytkowników. Ważnym elementem systemu są oczywiście termostaty pokojowe, współpracujące z całą instalacją grzewczą. Termostaty mogą mieć różne funkcje i działać przewodowo lub bezprzewodowo.

Sterowniki do pieca CO a oszczędzanie

Kocioł centralnego ogrzewania współpracujący ze specjalnym regulatorem może funkcjonować bardziej ekonomicznie, co umożliwia zużywanie mniejszej ilości paliwa. Wiele osób zastanawia się, czy takie rozwiązanie faktycznie jest opłacalne – przecież taki regulator też swoje kosztuje. Po pierwsze weźmy pod uwagę fakt, że sterownik do pieca CO to wydatek jednorazowy. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli nowoczesnych regulatorów. Gdy uwzględnimy późniejsze oszczędności, okaże się, że ich cena, wynosząca zazwyczaj kilkaset złotych, jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Zgodnie z opiniami ekspertów, w czasie zaledwie jednego sezonu grzewczego możemy liczyć na zmniejszenie rachunków nawet o 30%! Domowy regulator temperatury pozwala na optymalne zużywanie opału i dostosowanie temperatury w pomieszczeniach do potrzeb mieszkańców. Instalacja nie przegrzewa pokojów, dzięki czemu unikamy strat cennego ciepła podczas wietrzenia mieszkania. Urządzenie pozwala także na kontrolę procesu spalania i utrzymywanie stałej temperatury pod nieobecność domowników. Ponieważ nie dochodzi do wyziębienia pomieszczeń, po powrocie do domu nie musimy zużywać znacznej ilości opału w celu przywrócenia komfortowej temperatury.

Jak jeszcze zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Używanie sterowników do pieca CO to nie jedyna metoda zmniejszania kosztów ogrzewania. Warto zastosować też kilka innych prostych sposobów:

• aby nie obniżać skuteczności grzejnika i efektywności rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu nie należy go zasłaniać,

• pomieszczenia należy wietrzyć krótko, ale intensywnie,

• przed wyjściem z domu warto zmniejszyć intensywność grzania,

• warto rozważyć termomodernizację budynku.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.