Ogrzewanie domu: węgiel czy gaz?

Większość domów w Polsce jest ogrzewana energią z spalanego węgla. W tym samym czasie coraz więcej i coraz głośniej mówi się o problemach związanych ze smogiem, niską emisją, które między innymi wynikają właśnie z takiego preferowanego sposobu ogrzewania domów wśród Polaków. Jaka opcja jest zatem lepsza? Pod względem środowiska, domowego budżetu, a także szeroko pojętej wygody i komfortu? 

Węgiel – jakie ma zalety?

Większość zwolenników wykorzystywania węgla do ogrzewania domu podkreślają, że przede wszystkim węgiel jest paliwem tanim i przy tym jedynym, którego jako kraj nie jesteśmy zmuszeni importować, bo jest droższy. Kolejnym argumentem jest to, że do spalania węgla nie są niezbędne żadne skomplikowane urządzenia, a dodatkowo spośród wszystkich dostępnych kotłów grzewczych te które pracują na węgiel są najtańsze. 

Ogrzewanie na węgiel – wady

Mówiąc o różnych zaletach nie możemy pominąć również wad jakie idą w związku z ogrzewaniem budynków węglem. Największą wadą używania węgla do ogrzewania jest na pewno zanieczyszczanie powietrza produktami spalania. Każdemu indywidualnie palącemu w swoim kotle na potrzeby własnego domu może się wydawać, że jego oddziaływanie na środowisko jest znikome. Jednak jest to tylko teoretyczna prawda, realnie natomiast w Polsce jest aż kilka milionów takich kotłów, które w przeciągu jednego roku emitują w sumie aż około 100 tysięcy ton pyłów. W dodatku pyły te nie są rozsiane równomiernie po całym obszarze kraju, ale głównie w tych rejonach w których jest dużo domów z ogrzewaniem węglowym. Przez to ilość szkodliwych substancji, które są emitowane do atmosfery przekracza dopuszczalne normy. W walce o dobre powietrze trzeba jakoś temu zaradzić, a dobrym na to sposobem jak na razie okazuje się być zastąpienie kotła do palenia węglem innym urządzeniem, na przykład takim na gaz.

Ogrzewanie domu gazem – czy to opłacalne?

Dlaczego to gaz jest proponowanym surowcem do zastępowania węgla w domowych kotłowniach? Głównym powodem jest to, że w spalinach z kotłów gazowych nie ma tych niebezpiecznych dla naszego zdrowia pyłów i wielu innych różnych niepożądanych substancji, które są obecne w dymie unoszącym się z kominów kotłowni węglowych. Kolejnym argumentem jest to, że ogrzewanie gazem ziemnym jest zdecydowanie dużo tańsze niż ogrzewanie na przykład olejem opałowym, a tym bardziej na przykład ciekłym propanem czy też energią elektryczną. Dodatkowo, stosunkowo niewysoki koszt zakupu kotła gazowego powoduje to, że biorąc pod uwagę rówmnież wydatki na eksploatację w okresie następnych kilkunastu lat, okazuje się, że ogrzewanie gazowe jest to rozwiązanie dużo tańsze niż inwestycja w urządzenia wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych. Tak dla przykładu - ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła kosztuje więcej, bo pompa to drogie urządzenie. Kolejną korzyścią z wymiany kotła węglowego na gazowy jest większy komfort i wygoda. Kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane z racji czego nie wymagają one żadnej dodatkowej obsługi ani kontroli. 

Wady ogrzewania domu gazem

Oczywiście jak każde rozwiązanie i to ma jakieś swoje wady i trudności. Jedną z nich jest większy koszt podstawowy użytkowania ogrzewania gazowego. Kolejną trudnością może okazać się przymus zmiany rodzaju ogrzewania w swoim domu związany z tym, że większość gospodarstw domowych jest wyposażona w kotły węglowe. 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, które udało nam się przeanalizować . Jestem zdania że ogrzewanie gazowe w domu ma więcej zalet. Przede wszystkim nie jest szkodliwe dla środowiska, a w końcu planeta ziemia to nasz wspólny dom i my wszyscy powinniśmy o niego dbać. Wspólnie.

Komentarze:

 

Moim zdaniem gaz jest znacznie lepszą opcją. Chociaż droższą – nie ma się co oszukiwać. Ale jeżeli ktoś może sobie pozwolić, to zdecydowanie polecam ;)

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.