Wanna do małej łazienki

Domowa łazienka to miejsce przeznaczone do relaksu i odprężenia. Nawet mała przestrzeń powinna być urządzona wygodnie i estetycznie. Wnętrze łazienki zagospodarujmy tak, aby umożliwiało nam swobodne oddanie się kąpieli i innym czynnościom mającym na względzie dobry i zrównoważony stan naszego ciała i ducha. Co jednak jeśli mamy wyjątkowo małą łazienkę? Czy oznacza to, że musimy zdecydować się na prysznic? Na szczęście miłośnicy wanny nie muszą z niej rezygnować. Istnieje bowiem kilka praktycznych rad, które pozwolą cieszyć się wanną nawet w małej łazience.

Przy projektowaniu małej łazienki trapi nas jeden dylemat - zrezygnować z wygód na rzecz większej przestrzeni? Każdy, kto ceni komfort musi po prostu przemyśleć jak funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń, aby móc swobodnie się w niej poruszać. Współcześni producenci wanien przygotowali specjalne linie produktów, przeznaczone specjalnie do małych łazienek.

Mała wygoda
Sama wielkość i komfort korzystania z wanny uzależniona jest przede wszystkim od wzrostu użytkownika. Powszechnie uznaje się, że minimalny rozmiar to taki, w którym możemy z łatwością wyciągnąć nogi w pozycji siedzącej. Jeśli jednak przestrzeń łazienki nie pozwala na taką pozycję, miłośnicy kąpieli mogą zaopatrzyć się w mini wanny, które zapewnią namiastkę kąpieli, a przy tym nie zajmą wiele miejsca. Na rynku znajdziemy wanny, których wymiary rozpoczynają się już od 1 metra długości przy 65 cm szerokości. 

Sztuczki projektanta
Choć mała łazienka wymaga kompromisów istnieje wiele rozwiązań, które magicznie rozwiążą nasze problemy. Jeżeli szerokość przestrzeni łazienkowej wynosi 148 cm, a wymarzona wanna ma 150 cm, można wykuć w ścianie niewielką wnękę, tak aby brzeg wanny wpasował się w metraż. Jeśli jednak nie ma możliwości dokonania tego typu zmian, można zdecydować się na model o długości 140 cm, a pozostałą przestrzeń po prostu zabudować. W ten sposób zyskamy praktyczną półeczkę na przybory toaletowe. Tradycyjne, prostokątne modele można zastąpić wersjami asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się, pozostawiając miejsce na inne elementy wyposażenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wanna narożna, która wykorzysta trudny do urządzenia fragment, jakim jest róg pomieszczenia. Asymetria, sama w sobie, pozwala na optyczne kształtowanie przestrzeni łazienkowej oraz perfekcyjne dopasowanie kształtu wanny do wymagań małego pomieszczenia. Poprzez wykorzystanie ciekawego wyprofilowania i wprowadzenie niecodziennych załamań, wanna potrafi stać się o wiele bardziej pojemna niż jej klasyczna, podłużna wersja. Kupując asymetryczną wannę warto zwrócić uwagę na to, aby miała wąski brzeg, co pozwoli zaoszczędzić kilka dodatkowych centymetrów w ciasnej łazience.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.