Podstawowe zasady doboru deski sedesowej do muszli. Praktyczny poradnik.

Oferta desek sedesowych jest obecnie ogromna. Najprościej, oczywiście kupić cały zestaw składający się z muszli i deski. Czasami jednak chcemy dopasować deskę sedesową do zakupionej już wcześniej muszli albo myślimy o wymianie starej deski na nową. W jaki sposób dokonać pomiarów? Podpowiadamy, na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby deska pasowała idealnie i aby nie była konieczna jej ewentualna wymiana.

Dobór deski nie jest łatwym zadaniem
Sprawa wydaje się bardzo prosta. Deska to deska. Gdzie tu miejsce na dylematy? Kiedy przekroczymy próg sklepu z akcesoriami toaletowymi, przekonamy się, że wcale nie będzie tak łatwo, jakby się mogło wydawać. Z pewnością nie każda deska jest taka sama. Ten fakt uświadomimy sobie już na wstępie. Istnieje wiele opcji, zarówno, jeżeli chodzi o kształt desek sedesowych, jak i ich rodzaj. Rozmiarów mamy do dyspozycji, co nie miara. Właściwie, każdy producent oferuje nam deski w swoich rozmiarach. Wybór właściwej deski wymaga odpowiedniego przygotowania. Do sklepu musimy przyjść wyposażeni w pewną wiedzę, a tę uzyskamy dokonując stosownych pomiarów.

Pomiary deski sedesowej
Najważniejsza kwestia to zmierzenie długości deski. Pomiaru dokonujemy od elementów służących do mocowania do przeciwległego punktu położonego najdalej. Teraz pora na zmierzenie szerokości. Pomiaru dokonujemy w najszerszym miejscu. Deskę możemy zmierzyć w domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przynieść do sklepu stary model, jeżeli taki posiadamy. Wtedy zmniejszamy ryzyko pomyłki. Możemy sobie pomóc również w inny sposób. Wystarczy kartka papieru lub kartonu. Przykładając go do deski należy odrysować otwór zewnętrzny i wewnętrzny.

Pomiary muszli
Może zdarzyć się tak, że nie mamy deski sedesowej, a jedynie samą muszlę, do której chcemy dobrać właściwą deskę. Konieczne, zatem będzie dokonanie pomiarów samej muszli. W tym przypadku mierzymy rozstaw otworów służących do mocowania. Pomiaru należy dokonać dokładnie od środka jednego otworu do środka drugiego. Kolejny parametr to długość mierzona od środka otworu do mocowania do najdalej wysuniętego przeciwległego punktu. Pozostała nam jeszcze szerokość. Tak jak w przypadku deski, mierzymy ją w najszerszym miejscu.

Dokonując pomiarów nie warto się spieszyć. Tutaj mogą liczyć się nawet milimetry. Z pewnością właściwie przeprowadzone pomiary pomogą nam kupić deskę szybciej, bez ryzyka popełnienia błędu. Kupując deskę zawsze warto zwrócić się do sprzedawcy, który doskonale orientuje się w proponowanym przez sklep asortymencie i podpowie, jaki model i rozmiar deski będzie najlepszy.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.