Jak dopasować okap do kuchni?

Wybierając okap kuchenny powinniśmy stawiać na solidne wykonanie i funkcjonalność. Okap ma za zadanie niwelować z pomieszczenia zapachy oraz nadmiar wilgoci powstające podczas gotowania. Sprawdź, jak wybrać ten idealny do Twojej kuchni!

Okap może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Na rynku dostępne są dwa rodzaje okapów. Pierwszym jest okap kominowy, który wiesza się nad kuchnią, a drugi to całkowicie niewidoczny okap do zabudowy.

Montaż okapu kominowego

Przy planowaniu podwieszanego sufitu czy szafek w kuchni należy uwzględnić długość przewodu, którym jest od góry zakończony okap kominowy. Żeby okap kominowy prezentował się efektownie, przewód musi sięgać do sufitu. Jednak nie zawsze dostępna jest opcja dokupienia brakującego odcinka.

Okapy do zabudowy

Taki typ okapu może być częściowo widoczny lub zupełnie ukryty. Ten drugi może być zamontowany w dnie szafki wiszącej nad kuchenką albo za frontem kuchennym. Ciekawym pomysłem jest okap do zabudowy w ścianie nad blatem kuchennym. W sprzedaży dostępne są także okapy szczelinowe. Zamiast znajdujących się na spodzie okapu kratek, przez które przepływa powietrze i na których osadzają się wszelkie zanieczyszczenia, posiadają one szczeliny.

Zasilanie i wydajność to podstawa

Okapy zasilane są prądem o napięciu 230 V, więc w ich pobliżu należy doprowadzić instalację elektryczną z gniazdem. W przypadku okapów kominowych gniazdo elektryczne umieszcza się w takim miejscu, żeby było mało widoczne, np. w obudowie okapu. Z kolei przy okapach do zabudowy instaluje się je w szafkach wiszących. Jeżeli wybierzemy okap wyspowy, podłączenie do wentylacji i instalacji elektrycznej powinniśmy wyprowadzić bezpośrednio nad okapem.
Ważną kwestią jest dostosowanie okapu do wielkości wnętrza, w którym jest zamontowany. Najbardziej optymalna jest możliwość sześciokrotnej wymiany całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Przykładowo w kuchni zamkniętej o wielkości około 30 m² sprawdzi się okap o wydajności 180 m³/h. Natomiast do kuchni otwartej odpowiedni będzie okap o większej wydajności – kilkaset m³/h.
Warto zwrócić również uwagę na głośność pracy okapu, zwłaszcza w przypadku okapu montowanego w kuchni otwartej na salon. Praca sprzętu jest najgłośniejsza przy największej wydajności. Za najmniej uciążliwy można uznać okap pracujący z głośnością poniżej 48 dB.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.