Jak ułożyć instalację elektryczną w kuchni?

Bardzo ważne jest, aby układ instalacji elektrycznej zaplanować i wykonać odpowiednio wcześnie. W końcu nie chcemy układać kabli elektrycznych na wierzchu ścian ani nie kuć bruzd w tynku. Wyjaśniamy zatem, na co powinniśmy zwrócić uwagę planując instalację w kuchni.

Zdecydowana większość urządzeń kuchennych jest przystosowana fabrycznie do zasilania z gniazda wtykowego. Wyjątek mogą stanowić kuchnie indukcyjne, które pobierają moc kilku kilowatów i zazwyczaj są przyłączane na stałe do instalacji elektrycznej. Połączenie takie wykonywane jest w puszce. Pamiętajmy, że do zasilania gniazd wtykowych i do odbiorników zasilanych na stałe trzeba poprowadzić osobne obwody elektryczne. Instalacja elektryczna podzielona na obwody okaże się bardziej niezawodna, ponieważ uszkodzenie jednego obwodu nie spowoduje wyłączenia z użytkowania pozostałych.

Jak działają osobne obwody elektryczne?

Pamiętaj o zasadzie, że im mniej gniazd wtykowych jest zasilanych z jednego obwodu elektrycznego, tym instalacja elektryczna będzie mniej zawodna. Z obwodu przeznaczonego do zasilania przenośnych odbiorników, jak mikser czy młynek do kawy, nie powinno być zasilanych więcej niż pięć jednofazowych gniazd wtykowych. Odbiorniki o mocy większej niż 2 kW będą wymagały zasilania z osobnego obwodu. Nie zapominaj, że oddzielny obwód powinny też mieć takie urządzenia, jak kuchenka elektryczna, piekarnik oraz zmywarka. Warto również dodać, że wykonanie dodatkowych obwodów wiąże się z koniecznością zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń na tablicy bezpiecznikowej, ponieważ każdy obwód musi posiadać własne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe.

Przewody elektryczne a napięcie

Otóż obwody jednofazowe na napięcie 230 V wykonywane są jako trzyżyłowe, a trójfazowe 230/400 V jako pięciożyłowe. Żyły przewodów muszą być miedziane. W obwodach oświetleniowych używane są przewody o przekroju 1,5 mm², a w zwykłych obwodach gniazd wtyczkowych – 2,5 mm². Pamiętaj, że do zasilania odbiorników o dużej mocy, przewody zasilające należy dobrać indywidualnie.

Jak prowadzić przewody elektryczne?

Przewody w obwodach jednofazowych możemy układać bezpośrednio na ścianie przed jej tynkowaniem. Wówczas dobrze zastosować płaskie trzydrutowe przewody wtynkowe. Możemy też poprowadzić obwody w rurkach instalacyjnych z tworzywa sztucznego, stosując przewody pojedyncze. Odcinki instalacji montowane pod płytami gipsowo-kartonowymi układanymi na stropie powinny być zawsze prowadzone w rurkach. Płaskie przewody po otynkowaniu ścian będą niewidoczne, ponieważ tynk z łatwością je pokryje.

 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.