Jaki okap wybrać?

Okap stanowi jeden z najważniejszych sprzętów w każdej kuchni. Eliminują zarówno opary i tłuszcz, jak i różne nieprzyjemne zapachy. Tym sposobem Dzięki temu ściany i meble dłużej pozostają utrzymane w czystości, a kuchnia jest wolna od kuchennych oparów. Sprawdź, jakie modele dostępne są na rynku.

Przy wyborze okapu warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, tj. częstotliwość gotowania, wielkość danej kuchni oraz dostępne rozwiązania wentylacyjne. Kupowanie okapu pochopnie może narazić nas na problemy w trakcie użytkowania i niepotrzebne wydatki.

Okapy kuchenne - rodzaje

Na rynku znajdziemy różne wersje okapów, które najłatwiej podzielić na wolno wiszące oraz do zabudowy.
Wśród okapów samodzielnie wiszących w sprzedaży mamy okapy podszafkowe i kominowe. Te pierwsze są tanie, dostępne są w wielu kolorach i kształtach, a ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, świetnie sprawdzają się w niewielkich kuchniach. Niestety ich wadą jest niska wydajność.
Okapy kominowe z kolei to urządzenia znacznie większe, które posiadają rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Chociaż tego typu sprzęt zajmuje więcej przestrzeni i jest droższy od swojego poprzednika, to jednak oferuje nam większą wydajność, a także efektowne wykończenie, np. z nowoczesnej stali.

Następną grupę stanowią okapy wyspowe. Są one podobne do okapów kominowych z tą różnicą, że tego typu urządzenia montuje się do sufitu. Najczęściej wykorzystuje się je w kuchniach otwartych nad wyspami kuchennymi znajdującymi się na środku pomieszczenia. Okapy wyspowe są dość drogie, jednak ich plusem jest wysoka wydajność i efektowny wygląd.
Zupełnie inną kategorię stanowią okapy do zabudowy, do których zaliczają się okapy teleskopowe (określane inaczej szufladowymi). Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie chcą aby okap był widoczny w ich kuchni.
Okapy teleskopowe mają niewielkie rozmiary, co przekłada się na słabszą wydajność. Można jednak ją poprawiać za sprawą wysuwania specjalnej szuflady zwiększającej powierzchnię pochłaniającą.

Wśród okapów do zabudowy znajdziemy urządzenia, które można wmontować w ścianę, sufit albo blat kuchenny. Przeważnie są one mało widoczne i pracują cicho, jednak kłopotem w ich przypadku może być montaż oraz wysoka cena. Takie rozwiązanie mogą rozważyć osoby będące na etapie budowy domu od podstaw i mogące zainwestować w okap większą kwotę pieniędzy.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.