Uwolnij kuchnię od nieprzyjemnych oparów!

Dzięki okapowi można szybko i skutecznie pozbyć się z kuchni intensywnych zapachów i pary wodnej. Na rynku znajdziemy zarówno okapy pracujące jako wyciągi, jak i pochłaniacze. Można je zamontować na suficie, ścianie, czy pod szafką. Sprawdź, który okap będzie pasował do Twojej kuchni?

Okap podłączony do kanału wentylacyjnego może pracować jako wyciąg, natomiast ten wyposażony w zestaw filtrów działać jako pochłaniacz. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, że wyciąg zasysa powietrze i usuwa je z pomieszczenia, a powietrze wciągane przez pochłaniacz jest oczyszczane przez filtry i wraca z powrotem do wnętrza. Wyciąg ponadto podłącza się do przewodu wywiewnego rurą o średnicy 125 lub 150 mm.
Zwykle dostępne w sprzedaży okapy mogą pracować jako pochłaniacze (jeśli są wyposażone w filtr węglowy), a po podłączeniu do kanału wywiewnego jako wyciągi.

Rodzaj okapu i jego miejsce w kuchni

Decydując się na zakup okapu kuchennego należy ustalić, gdzie będzie on montowany i wybrać właściwy model. Na przykład okap przyścienny, zwany także kominowym, przeznaczony jest do instalowania przy ścianie, między wiszącymi szafkami kuchennymi, bezpośrednio do ściany. Okap narożny z kolei montujemy na ścianie w rogu kuchni. Jeżeli wybierzemy okap wyspowy lub wolno wiszący musimy przymocować go do sufitu, nad kuchenką zamontowaną na tak zwanej wyspie, która nie przylega do żadnej ściany. Decydując się na okap uchylny, który jest włączany przez uchylenie obudowy przeznaczony jest do powieszenia między szafkami. Ostatni, okap podszafkowy lub szufladowy, który posiada wysuwaną płytą pochłaniającą instaluje się pod wiszącą szafką kuchenną.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.