Wyciąg czy pochłaniacz czyli jaki okap wybrać?

Nie chcesz czuć w domu zapachów wczorajszego obiadu i dotykać lepkiego osadu z tłuszczu podczas gotowania? Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie dobrego okapu. Jednak wybór właściwego urządzenia to wbrew pozorom nie jest łatwe zadanie. Dowiedz się, czym różnią się wyciągi od pochłaniaczy?

W ofertach producentów znajdziemy okapy pracujące jako wyciągi oraz pochłaniacze. Ten pierwszy funkcjonuje w obiegu otwartym, co polega na zasysaniu zanieczyszczonego powietrza i wydalaniu go przez przewód wentylacyjny na zewnątrz. Natomiast pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym najpierw oczyszczając powietrze z tłuszczy, później za pośrednictwem filtra lub filtrów węglowych z zapachów i dymu, aby na koniec wydmuchać je z powrotem do kuchni.

Rodzaj okapu a jego montaż

Jakość okapu uwarunkowana jest zarówno budową, jak i sposobem instalacji w kuchni. Okapy mogą być montowane jako wyciąg lub jako pochłaniacz. Jednak istnieją między nimi pewne różnice. Wyciąg, inaczej okap kominowy, podłącza się za pomocą rury do przewodu wentylacyjnego. Tym sposobem zapachy, opary i tłuszcze są eliminowane z kuchni otworem wentylacyjnym na zewnątrz. Żeby zainstalować okap w ten sposób, trzeba mieć w kuchni odpowiednie miejsce na otwór wentylacyjny. Najlepiej więc uwzględnić to już na etapie projektowania czy remontowania kuchni.
Niestety nie w każdej kuchni taki otwór umiejscowiony jest w pobliżu kuchenki i wtedy okap można zamontować jako pochłaniacz. Ten rodzaj okapu zasysa powietrze, które przechodzi przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone, wraca ponownie do kuchni.

Rodzaj okapu a efekty pracy

W praktyce wyciągi bardzo skutecznie pochłaniają zapachy. Dodatkowo tego typu sprzęt osiąga lepszą wydajność i jest ekonomiczny. Niestety tego typu okap musimy być podłączony do szybu wentylacyjnego, co nie jest możliwe w każdym pomieszczeniu. Ponadto wyciągi nie zawsze radzą sobie z pochłanianiem tłuszczu równie dobrze, jak pochłaniacze. Jednak w porównaniu do wyciągu koszt użytkowania pochłaniacza jest wyższy, ponieważ wymaga on wymiany filtra węglowego. Filtry te nie należą do tanich i ich koszt, w zależności od modelu okapu, wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Do tego musimy dodać fakt, że wymiany filtra węglowego należy dokonywać co 2 – 6 miesięcy (w zależności od częstotliwości gotowania).

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.