Aranżacja funkcjonalnej kuchni

Obecnie producenci mebli kuchennych oferują szereg funkcjonalnych modeli z całą masą szuflad, do których można dokupić pojemniki i przegródki. W końcu w praktycznie urządzonej kuchni chodzi o to, aby potrzebne przedmioty były schowane przed wzrokiem, a jednocześnie zawsze były pod ręką, gotowe do użycia.

Na funkcjonalną kuchnię składają się takie czynniki jak ergonomia, odpowiednio dobrany sprzęt AGD oraz właściwe rozplanowanie przestrzeni. Drobiazgi i dokładne rozwiązania będą zależały od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Chodzi o takie kwestie, jak liczba mieszkańców oraz od tego czy dużo gotujemy.

Modułowe rozwiązania

Wcale nie musimy kupować kuchni na zamówienie, żeby jej wnętrze było praktyczne i funkcjonalne. Rynek jest tak szeroki, że nawet meble kuchenne ze sklepu pomogą nam zagospodarować wnętrze zgodnie z naszymi potrzebami. Możemy skorzystać z rozwiązań modułowych, które można dowolnie zmieniać tak, aby w naszej kuchni nie pozostał żaden niewykorzystany skrawek. Różne rozmiary modułów pozwalają na bardzo elastyczne ustawienia w najróżniejszych, nawet bardzo nietypowych wnętrzach. To znaczy, że każdy może mieć kuchnię na swoją miarę.

Sprytne dodatki

Nowoczesne meble kuchenne wyposażone są w różne dodatki, które pomagają nam poruszać się w kuchni. Chodzi o takie rzeczy jak dodatkowe szuflady za drzwiami oraz płytsze szuflady ukryte za tymi głębszymi, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Istnieją też ciekawe rozwiązanie jeśli chodzi o oświetlenie LED. Może być ono sterowane pilotem jeśli chodzi o oświetlenie podszfakowe. Możemy również zdecydować się na oświetlenie w witrynach, które będzie zapalać się podczas otwierania.

Wysokość i głębokość blatów

Kolejną ważną kwestią składającą się na funkcjonalną kuchnie jest dopasowanie wysokości i głębokości blatów. Pamiętajmy, że inne są wysokości blatów do pracy na stojąco, inne do prac siedzących. Wysokość powinna być dostosowana do wzrostu domowników, ponieważ nie ma nic bardziej męczącego niż praca przy blacie o niedopasowanej wysokości. W sytuacji, gdy masz do zagospodarowania małe pomieszczenie, możesz pozostać przy standardowej szerokości blatu, to jest 60 cm. Jeżeli jednak dysponujesz większą przestrzenią, warto dodać chociaż po 10 cm, co sprawi, że blaty będą bardziej funkcjonalne. W zasadzie możesz tutaj trochę poszaleć, tak więc nie bój się różnicować szerokości blatów. Możesz je poszerzać i zwężać w zależności od ilości miejsca, jakie dostępne jest w kuchni. W ten sposób stworzysz indywidualną przestrzeń, skrojoną wprost do Twoich potrzeb.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.