Czas na zioła! Co warto hodować na balkonie?

Zioła nie należą do najtrudniejszych hodowli. Możemy zasiać je w zwykłych doniczkach i hodować w domu, na tarasie lub na balkonie. To doskonały pomysł, bo mogą wyglądać dosyć efektownie i z powodzeniem zastąpić kwiaty. Poza tym, pięknie pachną, są smaczne i zdrowe. Jakie zioła warto wybrać na balkon i jak rozpocząć przygodą z ich hodowaniem?

Sadzonki czy siewki?
Sadzonki ziół to opcja dla niecierpliwych, którzy chcą bardzo szybko cieszyć się efektem swoich ogrodniczych działań. Roślinki sprzedawane w sklepach są już dosyć duże, ale niestety również drogie. Nie znajdziemy też szerokiego wyboru sadzonek, a gotowe kompozycje mogą składać się z ziół, których nie lubimy. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wysiew określonych nasion. Możemy to zrobić wiosną. Bez trudu kupimy zioła, które idealnie sprawdzą się na balkonie. Specjalne kolekcje ziół obejmują rośliny o różnej wysokości, barwie i zapachu, które fantastycznie się uzupełniają.

Zioła, jako dekoracja
Zioła mają walor dekoracyjny. Wykorzystajmy różnice między nimi: kontrast kolorów, wielkość listków, wysokość oraz kolory kwiatków. Odpowiednio skomponowane mogą tworzyć niebanalną ozdobę balkonu. W jednej donicy możemy posadzić obok siebie wyróżniającą się kolorowymi listkami miętę, tymianek oraz różnobarwne bazylie, majeranek o bardzo drobniutkich, uroczych listkach oraz wysokie ogóreczniki. Pamiętajmy, że zioła lubią nasłonecznione miejsca, ale chrońmy je koniecznie przed silnym wiatrem. Ich kruche gałązki mogą sobie z nim po prostu nie poradzić.

Do płytkich donic lub niewielkich ziołowników wybierzmy zioła charakteryzujące się płytkim systemem korzeniowym takie, jak tymianek, majeranek czy cząber. Zdecydowanie głębszych donic będą wymagały: bazylia, melisa, rozmaryn lub estragon. 
Zadbajmy, by donice na zioła były wyposażone w odpowiedni drenaż i otwory do odpływu wody. Nadmiar wilgoci spowoduje gnicie systemu korzeniowego. Do uprawy ziół najlepiej nadaje się ziemia uniwersalna uzupełniona odrobiną piasku lub drobnego żwiru. Jej odczyn powinien być kwaśny lub obojętny. 

Co robić, by cieszyć się pięknymi ziołami?
Zioła wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba je regularnie podlewać i przycinać. Dzięki przycinaniu roślina będzie się lepiej krzewiła. Jeżeli na zewnątrz panują upały, zioła należy podlewać codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Niektóre z ziół możemy przezimować, ale większość należy do roślin jednorocznych. Zimą podlewanie można ograniczyć, ale w dalszym ciągu należy pilnować, aby nie doszło do obumarcia systemu korzeniowego.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.