Jak dobrać napęd elektryczny do bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa jest wizytówką naszej posesji, jednak przy jej wyborze powinniśmy kierować się nie tylko jej walorami estetycznymi, ale także funkcjonalnymi. Co ważne, decydując się na model otwierany automatycznie musimy też wiedzieć, w jaki sposób dobrać siłownik, ponieważ ma to duży wpływ na późniejsze działanie bramy.

Podstawowy podział bram wjazdowych wyróżnia modele przesuwne oraz rozwierne, jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Każde z tych rozwiązań ma określone zalety i wady, a ponadto sprawdzają się w innych warunkach i wymagają innej przestrzeni.

Zalety i wady bram przesuwnych

Bramy wjazdowe przesuwne mają kilka podstawowych atutów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim pełne światło wjazdu po jej otwarciu oraz możliwość montażu bez konieczności pozostawiania wolnego miejsca. Jest to istotne szczególnie w przypadkach, w których przestrzeń między wjazdem na posesję a garażem jest raczej niewielka.

Bramy wjazdowe przesuwne lepiej zdają egzamin także zimą lub w gorszych warunkach atmosferycznych. Korzystanie z bramy przesuwnej nie wymaga od odśnieżania dużego obszaru przy wjeździe, a przy silnym wietrze nie grozi nam jej nagłe zamknięcie.

Jeśli jednak rozważamy zakup i montaż bramy przesuwnej powinniśmy mieć również na uwadze, że ze względu na jej charakterystyczną konstrukcję musimy mieć ogrodzenie o odpowiedniej szerokości, natomiast teren je otaczający powinien być idealne płaski.

Zalety i wady bram rozwiernych

Bramy rozwierne z kolei uchodzą za łatwiejsze w montażu. Najważniejsze wymagania montażowe to możliwość zamocowania słupków do podwieszenia skrzydeł oraz płaski, pozbawiony pagórków teren, w stronę którego będzie otwierana brama. Ten model bram będzie też rekomendowany właścicielom posesji z wąskim terenem wjazdowym.

Wadą bram rozwiernych mogą okazać się jednak pojawiające się okresowo problemy, zwłaszcza przy trudniejszych warunkach pogodowych. Teren otaczający bramę trzeba dokładnie odśnieżać, a przy silnym wietrze istnieje też ryzyko przesunięcia skrzydeł.

Napęd do bramy - na co zwrócić uwagę?

Bramy otwierane automatycznie są napędzane elektrycznie. Napędy do bram uchylnych są zwykle wbudowane w ogrodzenie, a bram przesuwnych w obudowie na podmurówce ogrodzenia. Korzystanie z bramy automatycznej może być jeszcze bardziej komfortowe jeśli mamy możliwość sprzężenia momentu otwarcia jej z otwarciem garażu bądź też jednoczesnym uruchomieniem oświetlenia zamontowanego na podjeździe.

Wybierając odpowiedni napęd do bramy warto wziąć pod uwagę porady Castoramy, które jasno wskazują, że musi on być dostosowany do rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana brama oraz jej ciężaru. Siłownik do bram lekkich zamontowany na ciężkim modelu może w konsekwencji ulec awarii. Z kolei napęd przeznaczony do bram o dużej wadze zainstalowany na lekkiej konstrukcji może podnieść ponoszone przez nas koszty.

W przypadku bramy uchylnej dobór napędu jest też determinowany przez kąt otwarcia skrzydeł modelu, intensywność pracy urządzenia, sztywność oraz wymiary konstrukcji bramy, a ponadto materiał, z którego wykonane są słupki podtrzymujące bramę.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.