Tulipany w ogrodzie - o czym należy pamiętać?

Niech żyje tulipan! Ten kolorowy klejnot ogłasza wszem i wobec przybycie wiosny, w parze z radosnym żonkilem. Z niecierpliwością czekamy na pojawienie się soczyście zielonych liści, gdy ziemia budzi się z zimowego snu. Oto nasze wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji tulipanów. Chociaż tulipany z botanicznego punktu widzenia są roślinami wieloletnimi, większość ogrodników traktuje je, jak rośliny jednoroczne, sadzając nowe cebulki każdej jesieni. 

Sadzenie tulipanów
Zasadźmy cebulki tulipanów jesienią, 6 do 8 tygodni przed spodziewanymi pierwszymi przymrozkami. Tulipany preferują stanowiska z pełnym lub popołudniowym słońcem. Gleba musi być łatwo przepuszczalna, neutralna do lekko kwaśnej, żyzna, sucha lub piaszczysta. Żadna odmiana tulipanów nie lubi nadmiernej wilgoci. Wysokie odmiany powinny być dodatkowo chronione przed silnymi wiatrami. W przeciwnym razie ryzykujemy połamanie łodyg. Zanim zasadzimy cebulki, rozluźnijmy nieco glebę. Między cebulkami musimy zachować odstęp co najmniej 10 cm. Cebulkę umieszczamy na głębokości około 20 cm. Pamiętajmy, że im większa cebulka, tym głębiej powinna być wsadzona. Ustawmy ją spiczastym końcem do góry. Przykryjmy glebą i mocno ją dociśnijmy. 

Aby odstraszyć gryzonie możemy umieścić w otworach do sadzenia ostrokrzew lub inne cierniste rośliny. Niektórzy ogrodnicy używają nawet pokruszonego żwiru. Żarłoczne nornice i inne gryzonie stanowią poważne zagrożenie dla tulipanów.

Pielęgnacja tulipanów
Cebulki tulipanów należy podlewać średnio raz na tydzień. Jednak w przypadku deszczowych dni, można zrezygnować z podlewania. Tulipany podlewamy do czasu wystąpienia pierwszych przymrozków. Warto o nich pamiętać nawet wtedy, gdy już przekwitną. Deszczowe lata, systemy nawadniające i mokra gleba to dla tulipanów bardzo niekorzystne warunki. Nie pozwalajmy na to, aby rośliny stały cały czas w wodzie. Nadmierne podlewanie może prowadzić do rozwoju grzybów i chorób. Przyczynia się również do gnicia cebulek. Dodajmy do podłoża rozdrobnioną korę sosny, piasek lub cokolwiek, aby ułatwić szybki drenaż.

Tulipany warto zasilać kompostem raz do roku, aby dostarczyć im składników odżywczych potrzebnych do przyszłego kwitnienia. Wiosną, gdy pojawiają się liście, możemy zastosować odpowiednie preparaty zasilające. Po przekwitnięciu przytnijmy łodygi, ale nie usuwajmy liści! Pozostawmy je przez około 6 tygodni po kwitnieniu, aż zaczną żółknąć. Dopiero potem wytnijmy liście. Duże odmiany tulipanów mogą wymagać przesadzania co kilka lat. Niewielkie odmiany zwykle namnażają się same.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.