Niech Twój ogród zachwyca! Trudne w pielęgnacji, ale niezwykle piękne rośliny, które warto zasadzić

Są takie rośliny, które doskonale prezentują się w ogrodzie i wyróżniają na tle otaczającego krajobrazu. Jest jednak jedno ale. Mianowicie trudność w uprawie zniechęca do ich kupna. Czasem jednak warto się poświęcić dla późniejszego zapierającego dech w piersiach efektu. Poznaj zatem te gatunki i odmiany, które warto zasadzić, aby Twój ogród zachwycał.

Piwonia chińska – piękna roślina, której musisz zapewnić odpowiednie warunki

Jednym z gatunków bylin, która pięknie prezentuje się w ogrodzie jest piwonia chińska. Niestety nie jest najłatwiejsza w uprawie, choć jeśli zapewni jej się odpowiednie warunki pielęgnacja będzie prostsza. Piwonia wymaga żyznej, próchniczej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli chodzi o stanowisko preferuje słoneczne. Gleba dla piwonii powinna być umiarkowanie wilgotna. Trzeba dobrze zastanowić się nad miejscem sadzenia, gdyż piwonia jest bardzo wrażliwa na przesadzanie. Musi mieć bowiem dobrze wykształcony system korzeniowy, aby mogła przygotować się do warunków panujących zimą. Zatem jeśli już zamierza się ją przesadzać, to należy to robić w połowie sierpnia bądź najpóźniej na początku września. Piwonia zwana jest różą bez kolców i jej rozłożyste kwiaty pięknie się prezentują. Doskonałej jakości sadzonki tej rośliny oferuje sklep ogrodniczy EuroOgrod.com.pl.

Piękne kwiaty, które są trudniejsze w uprawie

Są takie kwiaty, których uprawa wymaga więcej wysiłku. Diaskie, niecierpki czy gazanie można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Te pierwsze mają mnóstwo drobnych kwiatów w cukierkowej, różowej barwie. Wymagają regularnego podlewana, a także stosowania nawozów z dodatkiem żelaza. Problemem jest także konieczność sprzątania przekwitłych kwiatów, których jest bardzo dużo. Gazanie przypominają gerbery, ale mają mniejszą średnicę. Wymagają próchniczej gleby i słonecznego stanowiska. Trzeba przygotować się na to, że w pochmurne dni kwiaty się zamykają. Gazanii nie można sadzić w gruncie zbyt szybko, gdyż są bardzo wrażliwe na przymrozki, najlepiej robić to na początku maja. Nasturcje mają piękne i soczyste kolory, między innymi czerwone i pomarańczowe. Jednak posiadają również jedną sporą wadę. Są podatne na ataki mszyc, gdy są przesuszone, dlatego nie można zapominać o ich podlewaniu w czasie suchego lata. Są także wrażliwe na przenawożenie gleby i wtedy słabiej kwitną.

Krzewy do ogrodu trudne w uprawie – poznaj piękne i wymagające gatunki

Krzewy ogrodowe mogą być trudne w uprawie. Z tych wymagających można wymienić budleje dawida, fuksję czy hibiskus. Problemem w przypadku budleji jest jego ogałacanie się od dołu. Dlatego u jego podnóża należy posadzić kwiaty jednoroczne. Jest bardzo ekspansywny dlatego w małym ogrodzie nie należy sadzić więcej niż jednego. Może się rozrastać nawet do 5 metrów wysokości. Dodatkowo nie jest mrozoodporny, dlatego na zimę należy go przykrywać korą drzewną. Roślina wymaga też cięcia, które trzeba przeprowadzać po zimie. Radykalne skrócenie budleji sprzyja kwitnieniu. Fuksja wymaga częstego podlewania i nawożenia nawet co 7-10 dni. Na zimę trzeba ją odpowiednio okrywać, gdyż nie jest mrozoodporna. Jednak pięknie prezentuje się na rabatach. Hibiskus także wymaga okrycia, a także preferuje nawozy organiczne.

Kamelie – wymagające rośliny doniczkowe

Ogród to nie tylko rabaty i skalniaki czy solitery, ale również rośliny doniczkowe. Jedną z trudniejszych w uprawie jest kamelia. Wymaga próchniczej gleby i umiarkowanego podlewania, gdyż przez nadmierne można doprowadzić do gnicia korzeni. Kamelie świetnie sprawdzają się w zadbanym ogrodzie japońskim. Trzeb je jednak chronić przed wiatrem i silnymi opadami.

Urządzenie ogrodu i utrzymanie roślin nie jest łatwe, szczególnie jeśli narażone są na silny wiatr, zanieczyszczenia, a także wilgoć. Jednak stosowanie się do zasad pielęgnacji pozwoli uzyskać oszałamiający efekt. Niektóre rośliny są warte zachodu i poświęcenia nieco większej ilości czasu na pielęgnację. Niewątpliwie w przypadku powodzenia satysfakcja jest zdecydowanie większa niż w przypadku upraw, które każdemu się udają. Czy zatem podejmiesz wyzwanie?

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.