Jesienne kwiaty w ogrodzie. Które kwiaty kwitną jesienią?
27 sierpnia 2019Jesienią liście są kolorowym akcentem umilającym nasze dni. Pamiętać należy, że rośliny ogrodowe także mogą ubarwić nam otoczenie. Doskonale ożywią ogród i wzbogacą otoczenie przyrody. Nie tylko wiosną i latem można stworzyć piękny ogród. Okazuje się, że jesienią kwiaty także nabiorą barw i nadadzą ogrodowi charakteru. Kwiatów jesiennych jest wiele, warto zatem poznać niektóre z nich.
Jakie kwiaty watro mieć w swoim ogrodzie podczas jesieni?
Jesień jest barwną porą roku, doskonałą do kwitnięcia wielu roślin. Ogrody jesienią nabierają koloru, a piękne kwiaty pozwalają pamiętać o lecie i są zapowiedzią zimowych dni. Najpopularniejszym jesiennymi kwiatami są wrzosy, marcinki, czy chryzantemy. Oprócz kwiatów kwitnących można także postawić na inne rośliny, takie jak krzewy, pnącza, czy rośliny jednoroczne. Jednorocznymi roślinami są na przykład begonie i chryzantemy.
Jesienne kwiaty – urozmaicenie ogrodu
Begonia przybiera barwę czerwoną, różową lub białą i doskonale prezentuje się w grupach. Chryzantema natomiast kwitnie od późnego lata, aż do mrozów. Kolejną znaną rośliną jednoroczną jest niecierpek nowogwinejski o barwie pomarańczowej, czerwonej, białej lub różowej. Doskonałym urozmaiceniem ogrodu w jesienne kwiaty będzie dodanie kwitnących w tym okresie astów. Te kwiaty zakwitną we wrześniu lub w październiku, nadając otoczeniu bogatych kolorów. Pamiętajmy, że astry lubią wilgoć i nasłonecznione miejsca.
Charakterystyka gatunków poszczególnych jesiennych kwiatów
Ciekawą opcją na piękny ogród są dalie, które osiągają nawet 1,5 metra wysokości. Co ciekawe, im krótsze dni, tym więcej kwiatów dalia rozwija. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach i nie wymaga ciągłej pielęgnacji. Efektownym pnączem dekoracyjnym w ogrodzie będzie powojnik, którego najlepiej sadzić jesienią. Może przybrać różnorodne barwy, od różu, do fioletu. Najlepiej skorzystać z podpory, po której kwiat będzie się piął. Wymaga stałej wilgotności, ale nie należy przesadzać z podlewaniem powojnika.
Prawdziwym symbolem jesieni jest także wrzos pospolity, którego możemy zasadzić także na rabacie, czy skalniaku. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto pragnie utworzyć w ogrodzie barwny dywan kwiatowy. Kwiaty są drobne i dzwonkowate, niezwykle delikatne i subtelne. Możemy posadzić blisko siebie różne odmiany wrzosu, pamiętajmy także o sadzeniu w otwartych przestrzeniach i z daleka od drzew. Wrzos nie lubi wilgoci.
Przygotowanie jesiennych kwiatów do zimy
Najpełniejszy rozkwit kwiatów jesiennych występuje we wrześniu i październiku. Po tym okresie mogą nadejść przymrozki, do których warto kwiaty ogrodowe przygotować. W listopadzie warto zabezpieczyć je przed mrozem. To pozwoli na powtórne zakwitanie w okresie wiosennym.
Astry wystarczy posypać suchymi liśćmi, natomiast wrzos trzeba przykryć siatką jutową. Dalia nie znosi dobrze mrozu, co wymaga wykopania jej z gleby, aby cebulki bezpiecznie wytrwały do wiosny. Powojnik warto przycinać właśnie w okresie zimowym, posypując ich podstawę korą. Jak widać, jesiennych kwiatów jest mnóstwo i z powodzeniem można wybierać wśród wielu gatunków. Urozmaicą one ogród nie tylko w ciepłe dni, ale także podczas chłodu.