Szybki sposób na pobycie się liści z ogrodu

Jesień w pełni – widać to także w naszych ogrodach. Krótsze dni, temperatury sięgające kilkunastu lub kilku stopni powyżej zera stają się naszą codziennością. Jesień to czas, gdy ogrody pokrywają się warstwą kolorowych liści spadających z drzew szykujących się do zimy. Czy są jakieś sprawdzone sposoby, jak skutecznie i szybko pozbyć się liści z ogrodu?

Spadające liście są bardzo urokliwym elementem krajobrazu. Chyba każdy lubi zachwycać się jesiennymi lasami, pokrytymi wielobarwną mozaiką. Jednak niekoniecznie chcemy mieć je w swoim ogrodzie. Opadające liście powinny zostać w porę usunięte, aby nie zalegały i nie gniły. To ważne zarówno z powodów estetycznych, jak również ze względu na nasze rośliny ogrodowe. Rośliny stale potrzebują światła słonecznego, a zalegający dywan z liści ogranicza swobodny dostęp promieni słonecznych. 

Nie każdy wie, że sprzątanie liści jest obowiązkiem właściciela domu. Za niedostosowanie się do tej reguły grożą wysokie mandaty. Dlatego lepiej warto systematycznie sprzątać liście z chodników i zielonych terenów, które położone są bezpośrednio przy naszej posesji. Jeśli ktoś wywróci się na chodniku nieposprzątanym z liści, który znajduje się bezpośrednio przy naszym domu, będziemy musieli wziąć również odpowiedzialność cywilną za ewentualny uszczerbek zdrowia poszkodowanego. Chodniki i pasy zieleni należą co prawda do przestrzeni publicznej, jednak to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek ich regularnego sprzątania. Za niewykonanie obowiązku sprzątania liści możemy dostać mandat wynoszący nawet 500 zł. 

Możemy pozbywać się liści z ogrodu na kilka sposobów. Można oczywiście posłużyć się metodą tradycyjną, czyli grabieniem, jednak jest ona czasochłonna i wymaga dużego nakładu pracy. O wiele prościej będzie na przykład usunąć liście za pomocą kosiarki wyposażonej w funkcję zbierania i mielenia. Taki sprzęt wiosną i latem służy do koszenia, natomiast jesienią idealnie nadaje się do czyszczenia ogrodu z liści. O wiele łatwiej pozbędziemy się rozdrobnionych liści, pakując je do specjalnie przystosowanych worków lub używając do innych celów w naszym gospodarstwie.

Bardzo wygodnym sposobem na szybkie usunięcie liści z ogrodu jest także użycie dmuchawy. Dostępne obecnie dmuchawy są bardzo poręczne i lekkie, a przy tym są wyposażone w system generujący powietrze równolegle do podłoża. Dzięki temu możemy błyskawicznie pozbyć się liści z ogrodu, ale również z chodnika czy podjazdu. Możemy użyć również automatycznych dmuchaw działających samodzielnie. 

Liście, które zbierzemy z naszego ogrodu, możemy wykorzystać do osłonięcia przed mrozami jesiennych bylin oraz innych roślin wyjątkowo wrażliwych na niskie temperatury. Dzięki temu będziemy cieszyć się posprzątanym ogrodem, a jednocześnie nie zmarnujemy cennego materiału organicznego. Zebrane liście możemy również przerobić na kompostownik oraz wykorzystać je do ściółkowania krzewów.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.