Jak dbać i chronić o rośliny ogrodowe jesienią?

Rośliny ogrodowe musimy pielęgnować przez cały rok. Nie tylko wiosną czy zimą rośliny potrzebują naszej opieki. Porą roku, w której również intensywnie powinnyśmy zadbać o rośliny ogrodowe, jest również jesień. Prawidłowo pielęgnowane rośliny ogrodowe odwdzięczą nam się wspaniałym wzrostem w okresie wiosennego kwitnienia. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić szereg zabiegów pielęgnacyjnych w przejściowym okresie jesiennym.

Jesień to dobra pora roku na wykonywanie oprysków. Opryskiwanie roślin to działanie profilaktyczne, którego celem jest ochrona roślin przed groźnymi dla ich zdrowia pasożytami. Pośród roślin często narażonych na pojawienie się insektów znajdują się na przykład delikatne drzewa owocowe, w tym brzoskwinie. Stosując oprysk z odpowiedniej substancji uchronimy liście drzewek brzoskwiniowych przed pojawieniem się najczęściej atakującej je choroby, czyli kędzierzawość liści. Innym drzewem narażonym na pojawianie się groźnych chorób jest grusza. Na liściach gruszy może wystąpić tak zwana rdza liści. Można jej zapobiec, stosując prawidłowo dobrane preparaty do opryskiwania. Okres jesienny jest również dobrym czasem do nawożenia gleby.

Pamiętajmy, by podczas wykonywania jesiennych porządków w ogrodzie nie używać do kompostowania liści, na których zauważymy oznaki chorób. Takie liście nie nadają się już do użycia, ponieważ rozwijające się w nich procesy zapalne mogą przedostać się do gleby wraz z wilgocią i zaatakować inne rośliny rosnące w pobliżu.

Pierwsza połowa października to doskonały czas aby zasadzić rośliny cebulowe, które wzrosną na wiosnę. W październiku sadzimy między innymi hiacynty, tulipany, krokusy oraz narcyzy. Zasadzenie cebulek kwiatowych w ciepłych dniach października skutkuje bujnym rozkwitem pięknych kwiatów w okresie wiosennym. Pamiętajmy, by zasadzić rośliny cebulowe jeszcze zanim pojawią się pierwsze nocne przymrozki. Przełom października i listopada to idealny moment na posadzenie winorośli oraz drzew i krzewów owocowych. Posadzone rośliby należy regularnie podlewać, aby wspomóc wytworzenie się systemu korzeniowego. W tym okresie możemy także przesadzać do doniczek zioła ogrodowe.

Jesienią należy zabezpieczyć i ochronić rośliny przez zbliżającymi się mrozami. Aby ochronić bulwy kwiatów, które nie zimują w gruncie, należy je wykopać. Cebulki roślin, które pozostaną z ziemi, należy przysypać warstwą ściółki. Dobrym sposobem na zabezpieczenie roślin przed zimą jest również wykonanie tzw. kopczykowania, czyli obsypania ich ziemią. Wiele roślin wymaga przeniesienia ich do ciepłego pomieszczenia. Zaliczają się do nich na przykład fiołki alpejskie, dalie i mieczyki.

Jesień to czas, kiedy najpiękniej wybarwiają się liście niektórych roślin i drzew ozdobnych. Pamiętajmy, by systematycznie usuwać zeschnięte liście z trawnika. Zabezpieczymy dzięki temu korzenie roślin przed brakiem dostępu do naturalnego światła słonecznego.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.