Niezapominajki - jak je pielęgnować?

„Niezapominajki to są kwiatki z bajki”. Kto z nas nie zna tego wierszyka z dziecięcych czasów? Niezapominajki, bardzo słusznie, kojarzą nam się z leśnymi kwiatami o niebieskiej barwie. Jednak mogą cudownie ozdobić również nasze ogrody. Są bardzo łatwe w uprawie i niewymagające. Jeżeli chcemy je mieć na ogrodowych rabatach czy skalnikach, wystarczy kupić nasiona. Podpowiadamy, w jaki sposób pielęgnować te urocze rośliny.

Naturalne środowisko niezapominajek
W naturalnych warunkach niezapominajki rosną głównie na wilgotnych, a nawet podmokłych terenach. Nie bez powodu w dalszej części wspomnianego wierszyka recytujemy odruchowo „rosną nad potoczkiem”. Charakterystyczne niebieskie kwiatuszki zobaczymy najczęściej w górskich lasach, na łąkach oraz w zaroślach. Niezapominajki kochają miejsca dobrze zacienione. Dlatego jeżeli planujemy zasiać je w swoim ogrodzie, wybierzmy takie miejsce, w którym roślina będzie miała ograniczony dostęp do światła słonecznego np. w pobliżu większych drzew lub krzewów. Niezapominajki można także z powodzeniem uprawiać w doniczkach. 

Uprawa z nasion
Najlepszym momentem na wysianie nasion niezapominajek jest wiosna. Warto to zrobić bezpośrednio do gruntu. Gdy niezapominajki wyrosną, można przesadzić je na ich stałe miejsce. Możemy zająć się tym w sierpniu lub wrześniu albo poczekać na kolejną wiosnę. Odstępy miedzy wysadzanymi roślinami powinny wynosić od 15 do 25 cm. Pamiętajmy o tym, że niebieskimi kwiatuszkami będziemy mogli cieszyć się dopiero w następnym roku. 

Gdzie zasadzić niezapominajki?
Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór stanowiska dla niezapominajek. Wspomnieliśmy już o zacienieniu. Jednak to nie wszystko. Ziemia pod niezapominajki powinna być żyzna i wilgotna. W pobliżu oczek wodnych warto zasadzić jedną z odmian – niezapominajkę błotną, która wyjątkowo lubi wilgoć. Rośliny rosną najlepiej w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie. Więc lekka, standardowa mieszanka doniczkowa to doskonałe podłoże. Niezapominajki są odporne na szkodniki. Tak naprawdę wyrosną nawet w glebie ubogiej w składniki odżywcze, więc ich nawożenie nie jest konieczne.

Pielęgnacja niezapominajek
Podlewajmy rośliny dosyć często, ale nie pozwólmy, aby niezapominajki stały w wodzie. Zmniejszmy częstotliwość podlewania do około jednego lub dwóch razów każdego miesiąca w zimie, gdy rośliny są w stanie uśpienia. Do normalnego podlewania możemy powrócić wiosną. Usuwajmy zaschnięte łodygi i kwiaty. Pozbywanie się przekwitłych kwiatków sprzyja rozkwitaniu nowych. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.