Konwalie w ogrodzie - jak je pielęgnować?

Konwalie, jeden z symboli wiosny, to roślina długowieczna. Raz zasadzona, będzie przez wiele lat roztaczać swój piękny zapach w naszych ogrodach, na tarasach czy w doniczkach. Subtelne, białe dzwoneczki mogą stać się prawdziwą ozdobą. Konwalia kwitnie od maja do czerwca. Bardzo krótko, ale intensywnie. Piękne, niewielkie bukieciki zachwycają swoim urokiem. Podpowiadamy, jak pielęgnować tą wyjątkową roślinę. 

Jak zasadzić konwalie?
Konwalia rozmnaża się przez podział kłaczy. To zabieg, który możemy przeprowadzić od października do końca lipca. Musimy zadbać o to, aby podzielone kłącza od razu trafiły do gruntu. Nowa sadzonka wymaga regularnego podlewania. Najlepszy czas na sadzenie konwalii to październik. Należy to zrobić na pewno przed pierwszymi przymrozkami. Konwalie lubią zacienione stanowiska. Dobrze posadzić je przy tarasie, pod drzewami lub w okolicach żywopłotu. Kłącza wystarczy zasadzić na głębokości 2 cm. Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 4 cm, natomiast odległość między rzędami roślin około 20-25 cm. 

Wymagania konwalii
Konwalia nie jest zbyt wymagającą rośliną. Należy ją od czasu do czasu zasilić. Można do tego celu użyć kompostu albo zgranulowanego obornika. Dobrym sposobem na dostarczenie roślinie wartości odżywczych jest obłożenie jej liśćmi, które zdążyły opaść. Konwalie sadzimy na przepuszczalnym, wilgotnym podłożu, w ziemi bogatej w próchnicę. Konwalia w warunkach naturalnych rośnie głównie w lasach, czyli na lekko kwaśnych stanowiskach. Spróbujmy, zatem zapewnić jej podobne warunki. Konieczne jest odpowiednie zacienienie rośliny. Słońce wypala na jej liściach nieestetyczne, brązowe plamy. 

Trujące oblicze konwalii
Konwalia znana jest z szerokiego zastosowania w kosmetologii oraz ziołolecznictwie. Używana jest, jako środek nasercowy. Co ciekawe, lekarstwa na bazie konwalii są dobrze tolerowane przez osoby starsze. Jednak sama roślina może powodować silne zatrucia! To mało znane oblicze konwalii. Niewiele osób posądziłoby tą delikatną, piękną roślinę o działanie toksyczne. Tymczasem, w dużych dawkach może wywoływać bardzo poważne zatrucia, w niektórych wypadkach prowadzące nawet do śmierci! Istnieje legenda mówiąca o tym, że konwalie powstały z łez Ewy, które pierwsza matka uroniła po wygnaniu z raju. W dawnych czasach konwalia była wykorzystywana to prób wskrzeszenia zmarłych. Konwalia ma silne znaczenie symboliczne. Dla wielu jest synonimem szczęścia i miłości. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.