Jak zabezpieczyć rośliny i drzewka w ogrodzie przed zimą?

Mroźna zima to trudny czas dla roślin ogrodowych. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kwiatów i drzew zanim nadejdzie ochłodzenie. Rośliny należy ochronić zarówno przed mrozami, jak również przed obgryzaniem ich przez zwierzęta. W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć rośliny i drzewka w ogrodzie? Oto krótki poradnik.

Przygotowanie ogrodu na nadejście zimy rozpoczynamy od dokładnego uprzątnięcia opadających na trawnik liści. Jeśli lubimy pracę fizyczną, liście możemy usunąć za pomocą zwykłych grabi. Pamiętajmy, że oczyszczenie całego ogrodu jest zazwyczaj dość czasochłonne i nieraz wymaga naprawdę sporej ilości pracy. Dlatego możemy użyć szybszych metod, jak na przykład kosiarki wyposażonej w funkcję zbierania i mielenia liści lub specjalnej dmuchawy do liści. Dzięki temu szybko i sprawnie oczyścimy trawnik. Dobrze jest dodatkowo raz jeszcze skosić trawnik pod koniec sezonu. W zależności od pogody, najlepiej zrobić to na przełomie października i listopada. 

Przygotowanie bylin ogrodowych do sezonu zimowego oznacza przede wszystkim ucięcie ich pędów. Należy to zrobić tuż nad ziemią, a pozostałą część rośliny okryć korą, liśćmi lub trocinami. Dzięki temu zabezpieczymy delikatne byliny przed wychłodzeniem i zapewnimy im optymalne warunki do przetrwania mrozów. 

Przygotowując nasz ogród na nadejście zimy musimy pamiętać o zabezpieczeniu roślin, które pochodzą z rejonów świata o cieplejszym klimacie. Należą do nich przede wszystkim egzotyczne drzewa owocowe, na przykład morele, brzoskwinie i cytryny. Pamiętajmy, że okrywanie takich roślin należy przeprowadzić dopiero w momencie, gdy temperatura zacznie spadać w nocy poniżej -5°C. W innym przypadku zbyt wysoka temperatura, która będzie powstawała pod warstwą okrycia, będzie stymulowała rośliny do wzrostu. 

Do zabezpieczenia roślin ogrodowych zrzucających liście świetnie nadają się słomiane chochoły. Popularnym sposobem jest również okrywanie ich falistą tekturą – tektura ma jednak tę wadę, że bardzo szybko przemaka. Praktyczniejsze są zatem okładziny wykonane ze słomy. Takie zabezpieczenie stosujemy między innymi dla hortensji, magnolii, tulipanów i ketmii syryjskich. W przypadku takich roślin zaleca się dodatkowe obsypanie ziemi wokół nich warstwą trocin, liści lub kory. 

Specjalnego zabezpieczenia wymagają rośliny pozostające zielone nawet w zimie. Należą do nich między innymi mahonie, różaneczniki, wrzośce, świerki, bukszpany i sosny. Cechą wspólną takich roślin jest posiadanie płytkiego systemu korzeniowego. Aby uchronić go przed niskimi temperaturami, ziemię wokół pni i miejsc wzrostu należy obłożyć warstwą liści, kory lub trocin. Korony i części naziemne można dodatkowo okryć za pomocą siatki cieniującej. Warto zastosować również parawan z włókniny, który ustawia się naokoło rośliny, by uchronić ją przez zimnym wiatrem. Parawan można rozpiąć na wytrzymałych i bardzo elastycznych palikach bambusowych.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.