Jakie drzewka do ogrodu? Porady dla początkujących.

​Drzewa i krzewy to jedne z podstawowych i stałych elementów każdego ogrodu. Decyduje o tym ich wielkość oraz długowieczność. To właśnie drzewa wpływają na styl i charakter całej przestrzeni ogrodowej. Dlatego ich wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany. Musimy dokładnie rozważyć zarówno decyzję o zasadzeniu konkretnych gatunków drzewek, jak i ich lokalizację. To szczególnie istotne w niewielkich ogrodach. 

Drzewa iglaste
Iglaki są doceniane przez każdego właściciela ogrodu. Przede wszystkim ze względu na łatwość uprawy. Drzewa iglaste mogą stanowić fantastyczne tło dla innych roślin, ale ogród obsadzony wyłącznie iglakami będzie wyglądał dosyć monotonnie. Drzewa iglaste są ogromnym atutem zimowego ogrodu. Ożywiają wówczas ogród i nie pozwalają mu na całkowite zanurzenie się w zimowym śnie. Zimą iglaki wysuwają się zdecydowanie na pierwszy plan i królują w ogrodzie. 

Drzewa liściaste
Niewysokie drzewa liściaste nadają ogrodowi charakteru. Sprawiają, że o każdej porze roku ogród może wyglądać atrakcyjnie i cały czas ulegać dynamicznym przemianom. Bo podstawową cechą drzew liściastych jest ich zmienność. Wygląd drzew w znacznej mierze zależy od pory roku. 

Wiosną i wczesnym latem wiele drzew pokrywa się kwitnącymi kwiatami. Decydującym kryterium wyboru drzew kwitnących jest piękno ich kwiatów. Nie ograniczajmy się do jednego gatunku drzew kwitnących. Stwórzmy z nich przemyślaną kompozycję. Na pewno cudownie będą wyglądały w otoczeniu roślin cebulowych, fiołków czy zawilców oraz delikatnych liści bylin.

Latem doceniamy drzewa liściaste przede wszystkim za ich ciekawe ulistnienie. Nie brakuje odmian drzew o żółtych, pomarańczowych czy brązowych liściach. Ale nie wprowadzajmy ich do ogrodu zbyt wiele. Stworzyć mogą, bowiem wrażenie chaosu. Nie chcemy przecież, aby nasz ogród wyglądał pstrokato.

Jesienią piękne kolory liści tworzą naturalną dekorację ogrodu. Brzozy, klony czy miłorząb chiński to drzewa, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie ze względu na pięknie wybarwiające się jesienne liście. Ogród jesienią nasycony jest kolorami. Opadające liście dla wielu oznaczają dodatkową pracę, ale nie brakuje również osób cieszących się spacerami po udekorowanych przez nie ogrodowych alejkach. Ogromnym atutem jesiennych drzew mogą być także owoce. Barwne i niezwykle dekoracyjne. 

Kiedy liście już opadną, prym w ogrodzie wiodą drzewa liściaste o oryginalnym pokroju. W zimowym krajobrazie wyróżniają się drzewa o mocno poskręcanych pędach takie, jak leszczyna pospolita czy wierzba babilońska. Ciekawie wygląda również biało-żółte wybarwienie kory brzóz. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe