Tulipany w ogrodzie - jak je pielęgnować?

Powoli zbliża się wiosna i dzień kobiet, a to czas, który kojarzy nam się właśnie z tymi pięknymi kwiatami, jakimi są tulipany. Wszyscy kochamy tulipany nie tylko za ich nietuzinkowy kształt, ale także za szereg kolorów w których one występują. Chyba każda z nas lubi dostawać tulipany i trzymać je w wazonach, gdzie cudownie ozdabiają nasz salon, ale czy nie warto pomyśleć nad zasadzeniem własnych tulipanów? To naprawdę kwiaty, które przepięknie kwitną na wiosnę i będziemy mieć podwójną radość z ich pielęgnacji oraz obserwacji jak rosną, kwitną i dodają barw oraz życia naszemu ogrodowi, balkonowi czy też parapetowi na oknie. Czemu by więc nie spróbować? Żeby było ciekawie istnieje aż 100 różnych gatunków tulipanów oraz ogromna liczba ich mieszańców, występują one od koloru żółtego aż po czerwony. Zastanawiasz się jak można pielęgnować i sadzić takie tulipany? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat. Zapraszam do lektury!

Odpowiednia gleba dla naszych tulipanów to podstawa!
Jeśli chcemy, aby nasze tulipany zdrowo i szybko rosły to przede wszystkim powinniśmy zadbać oto, aby zasadzić je na odpowiedniej glebie. Powinieneś wiedzieć, że gleba dla tulipanów musi być koniecznie mocno przepuszczalna, natomiast nie należy ich sadzić na glebach gliniastych oraz ciężkich, ponieważ im to szkodzi. Trzeba także pamiętać o tym, że w przypadku tulipanów najlepiej sprawdza się gleba żyzna oraz próchnicza. Przede wszystkim jednak powinniśmy zadbać oto, aby gleba tulipanów była jak najlepsza jakościowo i nie ma co na tym za bardzo oszczędzać, ponieważ nie zwróci to nam się w postaci pięknych i kolorowych tulipanów. 

Jaki jest najlepszy czas na sadzenie tulipanów i jak je sadzić??
Tutaj zdecydowanie najlepszym terminem sadzenia tulipanów będzie wczesna jesień. Dobrym pomysłem będzie posadzenie tych pięknych kwiatów na przełomie miesiąca września oraz października. Zanim zaczniesz sadzić tulipany koniecznie sprawdź w jakim stanie są cebulki kwiatów, ponieważ jeśli są one uszkodzone to marne szanse na to, że wyrosną Ci z nich piękne tulipany. Gdy już zabierzesz się do sadzenia tulipanów staraj się to robić na głębokości około 12-15 centymetrów – generalnie im większa cebulka tym powinieneś starać się głębiej ją zasadzić. 

Jakie pielęgnować dojrzałe tulipany?
W sytuacji, gdy nasze tulipany na przykład trochę zaczną nam przekwitać to dobrym rozwiązaniem będzie pozbycie się przekwitłych kwiatostanów – jest to zabieg, który nazywa się „ogławianiem”. Polega on na tym, że w momencie, gdy liście tulipanów opadną to musimy wykopać cebulki tych kwiatów, dokładnie je wyczyścić, a następnie położyć je do pomieszczenia, które będzie suche oraz chłodne. W trakcie tego zabiegu powinniśmy zlikwidować zepsute cebulki, ponieważ dzięki temu nasze tulipany będą wytwarzać więcej cebul, a nasz ogród znów będzie wyglądał pięknie i kolorowo!

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.