Antyporadnik ogrodnika – 4 czynności, których nie wolno wykonywać zimą na działce

Wiele mówi się o tym, jak należy dbać o rośliny w zależności od pory roku i pogody. W mało których poradnikach są jednak wskazywane najczęściej popełniane błędy mogące skutkować zniszczeniem roślin na działce. Jakich prac należy się wystrzegać zimą? Poznaj 4 szkodliwe działania w ogrodzie.

Błędy w ogrodzie wynikające z niewiedzy popełniają nie tylko początkujący ogrodnicy, ale nawet zawodowcy. Zapoznaj się z antyporadnikiem ZIEMOVIT i zobacz, czego nie można robić zimą w ogrodzie.

Przycinanie drzew i krzewów zimą

Drzewa przed niskimi temperaturami, mrozem i suchym wiatrem w dużym stopniu ochrania ich własna kora. Jeśli zimą stwierdzisz, że gałęzie niektórych okazów wymagają wyrównania, i przytniesz roślinę, odkryjesz jej wewnętrzną warstwę, nieodporną na złą pogodę.

Przycięte miejsca od razu zamarzną, w związku z czym wierzchnia warstwa ochronna nie będzie mogła się odbudować. W efekcie na wiosnę rośliny będą bardziej narażone na działanie szkodników, np. mączniaka prawdziwego. Jeśli go wykryjesz, koniecznie zastosuj jeden z preparatów zwalczających grzyby, np. SIARKOL® 800 SC od firmy Ziemovit.

Jak prawidłowo przycinać drzewa i krzewy?

Wszystkie okazy w ogrodzie można przycinać tylko przed nadejściem silnych mrozów, czyli maksymalnie do listopada. Dobrym terminem są także miesiące wczesnowiosenne, a więc koniec lutego oraz marzec. Gałęzie przycinanych drzew nie mogą mieć jeszcze zawiązanych (ani tym bardziej otwartych) pąków. Ważne jest także odpowiednie narzędzie do cięcia, które powinno być ostre i czyste.

Okrywanie roślin folią na zimę

Jeśli nie chcesz, aby wszystkie Twoje wieloletnie rośliny wymarły w ciągu jednej zimy, nie okrywaj ich folią. Materiał ten nie przepuszcza bowiem powietrza, przez co znajdujące się pod nim okazy bardzo szybko zostają odcięte od tlenu.

Choć zimą większość roślin ogrodowych przechodzi w stan spoczynku, należy pamiętać, że nadal czerpią one tlen z powietrza. Pod warstwą folii powstaje także nowe, niezdrowe dla roślin środowisko – wysoka temperatura i skraplająca się woda wywołują przegrzanie, a wręcz zagotowanie okazów.

Jak prawidłowo okrywać rośliny?

Nie wszystkie rośliny potrzebują specjalnej ochrony przez mrozem i śniegiem. Dotyczy to tylko wrażliwych gatunków, które w swoim naturalnym środowisku nie mają styczności z niskimi temperaturami, a także róż, pnączy, chryzantem, różaneczników czy hortensji ogrodowych. Najlepszym materiałem, którym można okrywać rośliny, jest agrowłóknina. Świetnie sprawdzą się również naturalne stroisze czy chochoły ze słomy.

Podlewanie zmarzniętej gleby

Zimą rośliny ogrodowe są umieszczone w zmarzniętej glebie nawet przez kilka miesięcy. Przez ten czas nie musisz się martwić, że nie dostarczasz im świeżej wody. Podlewanie roślin może bowiem rozsadzić bryłę korzeniową.

W trakcie mrozów nie można również stosować wodnych oprysków na liście i łodygi. Takie działania w żaden sposób nie pomogą roślinie, a wręcz mogą jej zaszkodzić. Marznące kropelki będą się bowiem osadzały na roślinach, co spowoduje przeciążenie i połamanie łodyżek.

Jak prawidłowo podlewać zmarzniętą glebę?

Odpowiedź jest tylko jedna – nie podlewać. Ostatnie nawodnienie ziemi powinno nastąpić kilka dni przed nadejściem silnych mrozów. Przez ten czas woda wniknie głęboko w grunt i będzie stopniowo pobierana przez korzenie rośliny.

Stosowanie nawozów w ogrodzie zimą

W sezonie zimowym wielu ogrodników zauważa, że ich rośliny zaczynają żółknąć, marnieć lub usychać, w związku z czym decydują się na wzmocnienie ich uniwersalną odżywką. Jest to jednak błąd, który może doprowadzić do przedwczesnego wybudzenia rośliny ze stanu hibernacji. Nawozy przeznaczone do stosowania wiosną i latem, zwłaszcza te w granulacie, nie są dostosowane do warunków panujących zimą. Pod wpływem niskich temperatur mogą więc bardzo szybko zamarznąć.

Jak prawidłowo nawozić rośliny zimą?

Nawożenie roślin trzeba wykonać jeszcze przed nadejściem mrozów. Musisz też pamiętać, by dopasować środek pielęgnacyjny do określonej pory roku. W grudniu najlepiej stosować odżywki w płynie, np. jesienno-zimowy nawóz płynny ZIEMOVIT, który zapewnia roślinie wszystkie potrzebne składniki odżywcze, a także uodparnia ją na choroby i chłód.  

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.