Rolety – jak je wybrać? Poznaj rodzaje rolet i zobacz, które rolety okienne sprawdzą się w Twoim domu lub mieszkaniu!

rolety w salonie

Coraz częściej zamiast zasłon czy żaluzji, decydujemy się na rolety – to rozwiązanie naprawdę praktyczne oraz estetyczne, nic więc dziwnego, że zyskało w obecnych czasach tak dużą popularność. Jak jednak wybrać dla siebie odpowiednie rolety okienne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej! Z nami i naszym poradnikiem uda Ci się zakupić rolety, które spełnią wszystkie Twoje wymagania!

Najważniejszą rzeczą jest to, aby pamiętać o tym, że rolety mają nie tylko świetnie wyglądać, ale również muszą spełniać szereg praktycznych funkcji. Idealne rolety to takie, które niezwykle nam się podobają oraz spełniają pokładane w nich oczekiwania, również te pod kątem stricte praktycznym.

Jakie funkcje mogą spełniać rolety okienne?

Funkcje, które spełniane są przez rolety wewnętrzne – bo na nich się dzisiaj skupimy - jest naprawdę wiele. Pierwszą z nich jest funkcja dekoracyjna – rolety wewnętrzne po prostu znakomicie wygalają, muszą więc odpowiednio wpasować się w nasze wnętrze. Jeżeli pod tym kątem odpowiednio je dobierzemy, będą stanowiły znakomity element wystroju naszych domów oraz mieszkań.

Istnieje jednak wiele innych, bardziej praktycznych funkcji, które spełniają rolety wewnętrzne. Pierwszą z nich jest oczywiście ograniczenie wzroku wścibskich osób oraz zapewnienie nam odpowiedniej prywatności. Pamiętajmy również o tym, że rolety mogą zapewnić nam odpowiednie zaciemnienie w danym pomieszczeniu – jest to o tyle istotne, że rolety w sypialni mogą generować większe zaciemnienie niż ten, które znajdziemy np. w salonie czy innych pomieszczeniach częściej użytkowanych w trakcie dania. Pamiętajmy, że rolety z jasnych materiałów mogą przepuszczać nawet do 30% więcej światła, niż te z ciemnych materiałów, należących do tzw. kolekcji zaciemniających.

Ostatnią z istotnych funkcji jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. W lecie rolety będą ograniczać działanie promieni słonecznych, dzięki czemu w pomieszczeniach będzie chłodniej, natomiast w zimie utrudnią odpływ ciepła, dzięki czemu w pomieszczeniach będzie cieplej.

Poniżej zapoznasz się z rodzajami rolet, na które możesz się zdecydowany. Pamiętaj, że poszczególne ich rodzaje będą dobrze sprawdzać się jedynie w poszczególnych sytuacjach, podczas gdy w innych będzie zupełnie odwrotnie – nie mamy tutaj rolet uniwersalnych, które znakomicie sprawdzą się w każdej sytuacji – pamiętaj o tym!

Rolety zaciemniające i ich charakterystyka

Często wykonane są z tkaniny typu blackout, mogą blokować nawet do 95% promieni słonecznych, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w sypialni. Dodatkowo zapewnią chłód podczas lata oraz ciepło podczas zimy w naszej sypialni. Zalecamy jednak, aby dobrze zastanowić się nad ich wyborem, ponieważ zbyt ciemne rolety sprawią, że za każdym razem, gdy będziemy z nich korzystać (np. by uzyskać w sypialni potrzebną nam intymność), mogą generować potrzebę dodatkowego oświetlenia – jeżeli się tego obawiamy, warto wybrać rozwiązanie pośrednie, które zapewni odpowiedni dla nas i dopasowany do naszych potrzeb stopień zaciemnienia. W doborze rolet na pewno pomoże nam obsługa sklepu, w którym będziemy chcieli je zakupić.

rolety w sypialni

Rolety rzymskie i ich charakterystyka

Rolety rzymskie to opcja dla tych, którzy zdecydowanie potrzebują bardzo estetycznego rozwiązania, które będzie prawdziwą dekoracją ich domu lub mieszkania. W przypadku rolet rzymskich możemy zdecydować się na kilka rodzajów ich montażu (m.in. montażu do ściany, sufitu czy do ramy okiennej), dzięki czemu możemy wybrać taki, który będzie nam odpowiadał. W przypadku innych rodzajów rolet też zazwyczaj mamy kilka opcji ich montażu, warto jednak skonsultować to ze specjalistą.

Rolety rzymskie występują w kilku wersjach, najczęściej są to:

• rolety rzymskie bez falbany,

• rolety rzymskie z prostą falbaną,

• rolety rzymskie z falbaną z falą,

Rolety rzymskie, poza różnicami w falbanach, różnią się również materiałem, z którego są wykonane. To bardzo istotne – najczyściej rolety tego typu są dość cienkie, przepuszczają dużo światła, dzięki czemu idealnie sprawdzą się np. w salonie. Jeżeli jednak oczekujemy, że sprawdzą się w sypialni, warto wybrać takie rolety rzymskie, które będą wykonane z grubszych i ciemniejszych materiałów, w innym przypadku może się okazać, że będą one w sypialni przepuszczać zbyt wiele światła.

rolety w salonie

Rolety typu dzień-noc i ich charakterystyka

Rolety typu dzień-noc to proste i bardzo praktyczne rozwiązanie, które docenia bardzo wielu klientów. Przypominają one zebrę, a składają się one z pasów materiałów, pomiędzy którymi znajdują się odpowiednie przerwy. Dzięki temu za pomocą odpowiedniej regulacji, możemy zapewnić sobie jednocześnie dostęp do światła dziennego oraz jednocześnie sporą prywatność (rolety wtedy będą wyglądać niczym zebra lub po prostu efekt będzie podobny do żaluzji). Jeżeli tylko będziemy chcieli, możemy regulować rolety typu dzień-noc w taki sposób, aby całkowicie odcinały dostęp potencjalnego oświetlenia (np. słonecznego, ale również generowanego przez latarnię czy księżyc), jednocześnie zapewniając nam 100% prywatności w naszych czterech ścianach.

Odpowiedni wybór rolet sprawi, że będą one spełniały wszystkie nasze oczekiwania. Przed zakupem warto zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze oraz w którym pomieszczeniu rolety mają się znajdować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami firmy Solar, oferującymi m.in. rolety, żaluzje czy plisy na terenie Krakowa oraz województwa małopolskiego.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.