Czym charakteryzuje się nowoczesny kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny?

Większość znajdujących się aktualnie w sprzedaży kotłów dwufunkcyjnych to nowoczesne konstrukcje kondensacyjne. Nie jest to jednak jednolita grupa, w której pomiędzy urządzeniami nie występują żadne różnice. Występują, i dlatego warto zwrócić na nie uwagę jeszcze na etapie wyboru najoptymalniejszego rozwiązania dla potrzeb danego budynku.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie cechy posiada współczesny dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny,
  • dlaczego warto się zastanowić nad urządzeniem alternatywnym dla tradycyjnego kotła gazowego dwufunkcyjnego.

Kondensacyjny kocioł gazowy to urządzenie posiadające wiele zalet, które wyróżniają je na tle mniej nowoczesnych konstrukcji. Dzięki wykorzystaniu tzw. ciepła utajonego pozyskuje ono około 11% więcej energii cieplnej z wykorzystaniem tej samej ilości spalonego gazu co kotły niekondensacyjne. Cechuje się także zamkniętą komorą spalania, przez co jest bezpieczniejszy niż kocioł atmosferyczny.

Jakie zalety wyróżniają nowoczesne kotły kondensacyjne?

Z roku na rok, wraz z postępującym standardem energetycznym budynków i licznymi termomodernizacjami, maleje zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych. Ten trend nie dotyczy jednak przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zapotrzebowanie na nią na przestrzeni lat jest stałe. Wyraźnie zaznacza się zatem pewna dysproporcja. Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne z powodu przepływowego ogrzewania wody użytkowej w czasie jej rzeczywistego poboru muszą posiadać odpowiednio wysoką moc, która taki podgrzew umożliwi.

Aby móc zrównoważyć niskie zapotrzebowanie na moc do celów grzewczych i wysokie w trybie podgrzewu wody użytkowej, nowoczesny kocioł dwufunkcyjny powinien się cechować odpowiednią modulacją mocy grzewczej. Dzięki temu będzie mógł się dostosować do zmiennego obciążenia cieplnego budynku, aby zapewnić płynną pracę w odpowiednich cyklach czasowych, które nie będą powodować dyskomfortu temperaturowego wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń.

Nowoczesne instalacje grzewcze coraz częściej są wyposażane w instalację ogrzewania podłogowego. Dotyczy to już nie tylko domów jednorodzinnych, ale także budownictwa wielorodzinnego. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, które w ramach całego sezonu grzewczego pracuje na temperaturach zasilania mniejszych niż 45oC. Z tego powodu cały czas wykorzystuje się efekt kondensacji.

Taka instalacja stawia jednak przed kotłem pewne wyzwania natury regulacyjnej. Najoptymalniejszą formą regulacji instalacji z ogrzewaniem podłogowym jest regulacja oparta na automatyce pogodowej. Pozwala ona na utrzymywanie temperatury zasilania obiegu grzewczego na poziomie nie większym niż to konieczne w danych warunkach pogodowych. Dodatkowo ograniczenie maksymalnej temperatury zasilania pozwala na dostosowanie pracy urządzenia do uwarunkowań właściwych dla ogrzewania podłogowego.

W związku z powyższym wbudowanie w kocioł gazowy automatyki pogodowej można uznać za ważny punkt w specyfikacji technicznej analizowanego urządzenia. W automatykę pogodową, do której funkcjonowania konieczne jest jedynie doposażenie kotła w odpowiedni czujnik, wyposażone są wszystkie dwufunkcyjne modele kotłów gazowych kondensacyjnych marki Saunier Duval.

Jakie urządzenie może być alternatywą dla tradycyjnego kotła gazowego?

Typowe konstrukcje kotłów gazowych dwufunkcyjnych posiadają pewne ograniczenia wynikające z ich budowy i sposobu działania. Z powodu przepływowego podgrzewania wody użytkowej nie są w stanie zapewnić na tyle dużej jej ilości o odpowiednio wysokiej temperaturze, aby móc  komfortowo jednocześnie korzystać z dwóch kąpielowych punktów poboru. Takie kotły nie posiadają też zasobników, co sprawia, że w budynkach wyposażonych w instalację cyrkulacji ciepłej wody użytkowej nie można z niej korzystać.

Korzystnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są kotły kondensacyjne wiszące z niewielkim wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo. Takie urządzenie posiada budowę charakterystyczną dla typowych kotłów dwufunkcyjnych, tzn. jest wyposażone w płytowy wymiennik wtórny służący do podgrzewu zimnej wody wodociągowej. W tym jednak przypadku służy on do tego, aby ładować wbudowany zasobnik wody użytkowej. Zbiornik sprawia, że znacząco zwiększa się ilość możliwej do pobrania ciepłej wody użytkowej, a także zmniejsza się czas oczekiwania na nią, szczególnie po podłączeniu instalacji cyrkulacji wody użytkowej.

Jej podłączenie umożliwiają dwufunkcyjne kotły gazowe kondensacyjne marki Saunier Duval, wyposażone w technologię ładowania warstwowego z serii Isotwin oraz Isofast Condens. Są to ponadto urządzenia o szerokim zakresie mocy grzewczej. Kocioł Isotwin Condens 24/30-B posiada modulowaną moc grzewczą w trybie centralnego ogrzewania w zakresie 5,2-26,1 kW. Jednak moc maksymalna w trybie podgrzewu ciepłej wody użytkowej to aż 30,6 kW. Dzięki temu kocioł może zarówno dopasować się do niewielkiego zapotrzebowania na moc grzewczą, jak i zapewnić wysoką wydajność podczas produkcji ciepłej wody użytkowej. Te cechy sprawiają, że Isotwin Condens sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach z jedną łazienką, ale także w większych, wyposażonych w dwie łazienki apartamentach i domach jednorodzinnych.

Więcej informacji na temat kotłów gazowych dwufunkcyjnych kondensacyjnych marki Saunier Duval można znaleźć bezpośrednio na stronie:
https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/kot-y-gazowe/kot-y-kondensacyjne/

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.