Uchwyty do drzwi – jak dobrać odpowiedni?

Uchwyt do drzwi z pozoru jest niczym szczególnym i służy do otwierania drzwi. Dobrze, że tylko z pozoru. Ten element, będąc odpowiednio dobranym, wprowadza swoim wyglądem prawidłową estetykę drzwi i jest znaczącą składową, jeśli chodzi o całokształt.

Odpowiednie dobranie klamki wcale nie jest niczym prostym. Należy zwracać uwagę na spasowanie kolorów, określenie odpowiedniego kształtu względem drzwi oraz pomieszczenia, a także na funkcjonalność, która jest chyba najważniejsza. Nikt z nas w końcu nie chce, aby jego drzwi względem poszczególnych pomieszczeń, były nieodpowiednio dopasowane i wprowadzały zbędny kontrast w aranżacji całej posiadłości. Poniżej przedstawione zostały więc odpowiednie rady w temacie tego, jak zapobiec błędom w doborze uchwytów. 

Kolor jako podstawowe kryterium doboru

Jeżdżąc po sklepach meblowych lub szukając odpowiedniej oferty w internecie, będziemy mogli natknąć się na ogrom typów uchwytów. Często w sytuacji, w której mamy za duży wybór, ciężko jest nam się zdecydować, jaka opcja będzie dla nas najlepsza. Warto więc w takim przypadku wybrać te, które podobają nam się najbardziej, a następnie zwracając uwagę na kilka czynników, wybrać jeden odpowiedni drogą eliminacji.

No dobrze, ale jakie to czynniki? Otóż, początkowo w grę wchodzi kolor. W momencie, w którym mamy już dobrany kolor drzwi, będziemy mogli wybrać wszystkie uchwyty o barwach nam odpowiadających. Trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby kolor klamki nie był barwą podobny do koloru drzwi. W tym przypadku, lepiej jest skorzystać z doradztwa bądź posłużyć się przykładami aranżacji dostępnymi w sieci. Przykładowo, dla drzwi o imitacji drewna w brązowym kolorze, zaleca się klamki srebrne, natomiast dla jasnego drewna - złote.

 

Na podstawie czego dobrać kształt?

Drugim czynnikiem, który ułatwi nam zadanie jest kształt. Kiedy mamy już kilka klamek o interesujących nas kolorach sprawdźmy, jaka forma uchwytu będzie dla nas najlepsza i również wybierzmy z tych, które mamy kilka najlepszych. 

Zastanówmy się więc, jakie wzory występują na naszych drzwiach oraz jak aranżowane jest pomieszczenie. W przypadku, w którym w pokojach mamy okrągłe części np. na sufitach oraz szyby na drzwiach w kształcie okręgu, powinniśmy wybrać rodzaj z zaokrąglonym szyldem oraz z niekanciastą formą uchwytu. W przeciwnym wypadku, jeśli nasze drzwi są w pełni zaprojektowane z myślą o zachowaniu idealnie prostego kąta, a pokój nie zawiera żadnych okrągłych kształtów, to powinniśmy zdecydować się na całkowicie prostokątną klamkę lub też coś pomiędzy.

Inne czynniki, zależne głównie od nabywcy

Tego typu kryteriów jest sporo. W końcu każdemu podoba się coś innego i nigdy nie powinno się komuś czegoś narzucać. Podstawą może być tutaj kwestia dzielonego i złączonego szyldu. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie, ażeby u nich w mieszkaniu, szyldy do drzwi były mocowane osobno. Są też tacy, u których jest całkowicie na odwrót. Zarówno jeden, jak i drugi design jest modny i każda podjęta decyzja okaże się dobra.

Drugim ciekawym aspektem w tym temacie jest cena. Wiele osób stara się po prostu za klamki nie przepłacać i wybiera albo te dobre jakościowo o gorszym wyglądzie, albo te, które ładnie się prezentują, lecz niestety nie posłużą nam zbyt długo.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.