Jak wybrać okna i drzwi do salonu z tarasem?

Pod określeniem „okna tarasowe” właściwie mieszczą się dwa znaczenia: to, które określa okna, oraz to, które mówi o drzwiach. Prawda jest taka, że okna tarasowe najczęściej pełnią rolę drzwi – prowadzą na taras w domach oraz na balkon – w mieszkaniach. Jakie drzwi tarasowe wybrać spośród wielu dostępnych na rynku rodzajów?

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi tarasowe?

Drzwi tarasowe, by dobrze spełniały swoją rolę, powinny łatwo i lekko się otwierać. Pozwoli to na wygodę korzystania również osobom starszym i dzieciom. Z myślą o tych ostatnich warto też zainwestować w takie drzwi, które będą oferowały dodatkowe zabezpieczenia. Ważne będą tutaj parametry antywłamaniowe oraz tak prozaiczne aspekty jak możliwość zamknięcia okna na klucz, by dziecko nie wyszło z domu bez wiedzy rodziców.

Bardzo ważnym aspektem będzie też próg – im niższy, tym mniejsze ryzyko potknięcia oraz większa wygoda korzystania z drzwi np. dla osób z niepełnosprawnościami. Warto też zwrócić uwagę na sposób otwierania się drzwi – może on wpływać na ustawność pokoju lub wygodę mycia.

Nie można tu nie wspomnieć o designie – duże przeszklenia są od kilku sezonów niezwykle modne, dlatego drzwi tarasowe i okna o dużej powierzchni doskonale wpiszą się w ten trend. Pozwolą też lepiej obcować z przyrodą – dzięki duży przeszkleniom zaciera się bowiem bariera między wnętrzem a zewnętrzem.

Rodzaje okien tarasowych

Wśród różnych rodzajów okien tarasowych, prym wiodą trzy najpopularniejsze. Warto przyjrzeć się ich cechom – pozwoli to wybrać te, które najlepiej spełnią potrzeby inwestorów.

Drzwi rozwierno-uchylne

To stanowczo najpopularniejszy rodzaj drzwi tarasowych. Bardzo łatwo je zobaczyć – są najczęstszym wyborem na balkonach w blokach mieszkalnych. Pełnią zarówno rolę drzwi, jak i okien – da się je uchylić od góry, co pozwoli wietrzyć pomieszczenie bez otwierania ich na oścież. Otworzyć można najczęściej jedno ich skrzydło, istnieją jednak wersje z otwierającymi się obydwiema częściami. Wówczas korzysta się z ruchomego słupka, który przymocowany jest do jednego ze skrzydeł – po otwarciu obu, słupek nie pozostaje na środku przejścia.

Minusem drzwi rozwierno-uchylnych jest fakt, że po otwarciu zajmują przestrzeń wewnątrz pokoju. By móc je otworzyć, nie można niczego przed nimi zamontować ani postawić, inaczej korzystanie stanie się niemożliwe lub znacznie utrudnione. Rozmiary takich drzwi również muszą być ograniczone, ponieważ oparte są na zawiasach. Zbyt ciężkie skrzydło opadnie z czasem i (chociażby to było nawet niewidoczne) ulegnie rozszczelnieniu.

Drzwi na taras przesuwne PSK

Drzwi PSK to drzwi przesuwne, które uchyla się i „odstawia” z progu, by je otworzyć. By je zamknąć, należy z powrotem przesunąć je w otwór drzwiowy. Cały ten proces należy poprowadzić poprzez odpowiednie przekręcanie klamki. Drzwi PSK też mają wysoki próg, co jest pewną ich wadą – wyraźną zaletą jest jednak fakt, że drzwi przesuwają się wzdłuż linii okna, dzięki czemu można obok nich ustawiać meble, a podczas otwierania drzwi nie będą zawadzać o firanki i zasłony.

Okna PSK są jedną z najtańszych tego typu propozycji na rynku. Można z nich stworzyć modne, duże przeszklenia. Najczęściej mogą mieć szerokość do 3 metrów, zwykle mają też wyższy próg. Szczególnie ważne są tu kwestie bezpieczeństwa – decydując się na takie okna przesuwne warto wybierać te, które będą dodatkowo zabezpieczone przed włamaniami. Wzmocnione okucia proponuje np. firma Kapica w swoich oknach typu PSK. Ich zastosowanie nie wpływa przy tym na obsługę drzwi – w modelach tego producenta jest to dużo prostsze zadanie, niż w typowych oknach PSK.

Okna tarasowe przesuwne HST

Okna podnoszono-przesuwne HST mogą mieć jeszcze większe wymiary niż PSK – okna większość producentów oferuje okna tego typu o szerokości do 6 m (modele Schüco LivIngSlide mogą osiągać szerokość nawet do 6,5 m), zależnie od tworzywa, z którego zrobione są profile. Mają też niższy próg – może on być nawet całkowicie równy z podłogą.

Ważnym aspektem jest w drzwiach tego typu izolacyjność temperaturowa – płaski próg może zniechęcać inwestorów, którzy obawiają się strat ciepła. Większość producentów zapewnia jednak o doskonałej izolacyjności swoich okien – model LivingSlide od firmy Kapica, zależnie od wielkości i typu konstrukcji, może poszczycić się np. Uw na poziomie 0,8 W/(m²K),– wpływ na to mają m.in. wielokomorowe profile, termoizolowany próg oraz uszczelnienie z EPDM.

Podsumowanie

Przy wyborze okien tarasowych warto zasięgnąć porad specjalistów, którzy pomogą zwrócić uwagę na wszystkie aspekty – zarówno techniczne możliwości danego budynku, jak i potrzeby oraz gust inwestorów. Takie okna nie tylko zapewnią komfort użytkowania i mieszkania, ale też najlepszy wygląd całego domu. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.