Jak osłonić okna dachowe? Podpowiadamy! Jak osłonić okna dachowe? Podpowiadamy!

Wiele osób decyduje się na zagospodarowanie poddasza, urządzając tam pomieszczenie, w którym komfortowo można spędzać czas przez cały rok. Żeby tak było, muszą panować tu odpowiednie warunki termiczne - nie może być ani za ciepło, ani za zimno. Jak sprawić, by temperatura była optymalna?

Poddasze - oryginalne, lecz kłopotliwe w urządzeniu pomieszczenie

Nie ulega wątpliwości, że na poddaszu można zaaranżować atrakcyjne wnętrze. To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, jakiego trudno szukać w innych pomieszczeniach. Z drugiej strony, nie można zapominać, jak bywa problematyczne w urządzaniu, głównie przez nietypową przestrzeń, skosy, zakamarki itd. Jeśli planujemy stworzyć ciekawe wnętrze na poddaszu, musimy włożyć w to zadanie sporo pracy. Innym mankamentem tej części domu są skrajne warunki atmosferyczne - zimą bywa tu za zimno, latem za gorąco, lecz akurat te problemy łatwo zażegnać. Jak?

Izolacja dachu - czemu tak ważna?

Najważniejsze to zaizolować dach wełną szklaną (lub innym materiałem izolacyjnym), który nie tylko zapewni przyjemne warunki termiczne zimą i latem, ale też ograniczy natężenie różnych hałasów, jaki na przykład spadający na dach deszcz podczas ulewy. Wykonanie takiego ocieplenia wymaga czasu i środków, lecz jeśli planujemy urządzić wnętrze na poddaszu, musimy wcześniej czy później o tym pomyśleć. 

Równie ważne jest zrobienie otworów (jak ich nie ma) w dachu, by wstawić w nie okna, a następnie zamontowanie na nich rolet, które również w dużym stopniu ograniczają natężenie promieniowania słonecznego, schładzając pomieszczenie. W odróżnieniu od ocieplenia dachu, montaż okien i rolet to zadania o wiele łatwiejsze, szybsze i mniej kosztowne do zrobienia. 

Rolety tekstylne - prosty, tani sposób, żeby zasłonić okna

Najpopularniejszym i niedrogim sposobem na to, by osłonić okna, jest zamontowanie na nich rolet tekstylnych. Wykonane z tkanin o różnym stopniu przepuszczalności zapobiegają przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia. W zależności od potrzeb, możemy je zakryć tylko częściowo lub całkowicie. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy może znaleźć osłony idealnie dopasowane do klimatu pomieszczenia i w pełni odpowiadające potrzebom. Kolory i wzory są praktycznie takie same, jak w klasycznych roletach, więc w zakresie aranżacji nie ma żadnych ograniczeń. 

Jak dopasować rolety?

Decydując się na to rozwiązanie, nie musimy nawet odwiedzać sklepu, by wybrać odpowiedni rodzaj rolet. Można je dopasować “na odległość”, wykonując pomiar i zamawiając ze sklepu internetowego. To najłatwiejszy sposób, by szybko stać się ich posiadaczem. Jak je zmierzyć? 

W większości to banalnie proste, zwłaszcza gdy nasze okna mają standardowy rozmiar. W tym wypadku wystarczy po prostu podać producenta okna oraz oznaczenie typu okna z tabliczki znamionowej, jaka znajduje się na skrzydle okna. Jeśli producent nie jest znany, nic straconego, także możemy zamówić idealnie dobraną roletę tekstylną. Wystarczy po prostu odpowiednio zmierzyć okno, sprawdzając szerokość oraz wysokość przy szybie (widoczna szklana powierzchnia). To samo robimy na krawędzi ramy, jednak tu poza szerokością i wysokością oceniamy też jej głębokość.

Jak widać, rolety tekstylne sprawdzają się na poddaszu doskonale, ale nie tylko tam, bo w każdym innym pomieszczeniu zapewniają optymalne warunki o każdej porze roku. Na uwagę zasługują też inne osłony do okien dachowych: żaluzje poziome V-lite, plisy DFC oraz markizy zewnętrzne Screen SKY. Warto poznać je wszystkie i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.