Wanna czy prysznic - na co się zdecydować?

Każdy, kto urządza swoją wymarzoną łazienkę, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z dylematem – wanna czy prysznic? Każde wyjście ma swoje zalety a decyzja nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony myślisz o tych wszystkich relaksujących, długich kąpielach, kiedy to wygrzewasz się w ciepłej wannie po całym dniu pracy. Z drugiej jednak strony chętnie wskoczysz pod prysznic z rana, żeby orzeźwić się przed nachodzącymi obowiązkami. Z czego zatem zrezygnować? Oczywiście decyzja powinna być podyktowana panującymi w łazience warunkami. A co jeśli jest jeszcze trzecie wyjście? Zapraszamy do lektury.

Zanim zaczniemy rozwodzić się nad przewagą eterycznych płynów do kąpieli nad żelem pod prysznic czy orzeźwiającego strumienia czystej wody nad zalegającym w wannie zmytym brudem, podkreślmy, że wybór pomiędzy wanną a prysznicem zależy tak naprawdę nie od naszych osobistych preferencji, a od miejsca, jakim dysponujemy. Oczywiście możemy upchać w mini łazience wannę, ale pamiętajmy, że w przestrzeni tej wykonujemy również inne czynności, które wymagają przestrzeni. Nie chcemy też potykać się i obijać o inne meble i wyposażenie, dlatego warto przemyśleć wybór pod kątem maksymalnie efektywnego wykorzystania przestrzeni. Istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą nam wybrać to, co najlepsze dla nas i naszej łazienki.

Wanna w łazience
Przy wyborze wanny należy pamiętać o kilku rzeczach. Musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę montaż wanny i sprawdzić czy nasz spływ jest dobry. Ponadto wanna powinna być wypoziomowana tak, aby nie zalegała w niej woda. Warto również upewnić się czy produkt nie posiada żadnych zarysowań oraz czy nie jest chropowaty. Jakiekolwiek rysy i nierówności to sygnał, żeby nie kupować wanny. Również jakiekolwiek wybrzuszenie na dnie powinno nas zaalarmować, ponieważ może świadczyć o pustej przestrzeni między warstwami. Ponadto należy sprawdzić krzywiznę wanny. Tutaj zasada panuje, że im mniejsza, tym lepiej. Gdy krzywizna jest zbyt duża, pojawią się problemy szczególnie wówczas, gdy wanna będzie zabudowana obudową. Materiałów, z których wykonywane są wanny jest bardzo dużo – od metalu do marmuru. Najpopularniejsze są jednak wanny akrylowe, co wynika z dużej wytrzymałości materiału oraz łatwości pielęgnacji. Ponadto wanna może być wolnostojąca, asymetryczna lub w zabudowie. To, na jaką się zdecydujemy powinno zależeć od wielkości pomieszczenia. Wanny wolnostojąco prezentują się dobrze w dużych łazienkach, zaś w małych możemy użyć wanny asymetrycznej.

Prysznic w łazience
Tak, jak przy wyborze wanny tak i w przypadku prysznica powinniśmy mieć na uwadze wielkość naszej łazienki. Kabiny narożne świetnie sprawdzają się w bardzo małych łazienkach, pozwalając na maksymalne wykorzystanie tej trudnej do zagospodarowania przestrzeni. Wielkość brodzika czy też jego brak powinien zależeć od tego, czy mamy możliwość stworzenia pochyłej podłogi. Takie bez-brodzikowe i bez-drzwiowe kabiny prezentują się wyjątkowo ładnie, nadając więcej przestrzeni we wnętrzu. Wszystko zależy jednak od tego, czy mamy możliwość umieszczenia spływu tak, aby instalacja takiej kabiny była możliwa. Do wyboru mamy również drzwi przesuwane lub otwierane dwuskrzydłowe. Pierwsze pozwalają wykorzystać więcej przestrzeni, drugie ułatwiają wejście, jednak wymagają więcej wolnej przestrzeni wokół kabiny. 

A może kompromis
Jeśli nie potrafisz wybrać pomiędzy wanną a prysznicem, możesz wybrać wersję kompromisową. Na rynku możemy znaleźć wannę z wbudowaną kabiną prysznicową, co pozwala cieszyć się obydwoma rozwiązaniami w jednym urządzeniu.

Komentarze:

 

Moim zdaniem zdecydowanie prysznic – jakoś nie lubie się w wannie wylegiwać, wolę wpasc na szybko, gorący prysznic, idealna opcja na rozpoczęcie dnia!

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.