Czym kierować się przy wyborze kabiny prysznicowej?

Wiele osób preferuje prysznic kosztem wanny, uważając to rozwiązanie za wygodniejsze i bardziej komfortowe. Na rynku jest jednak dostępnych wiele rodzajów tego elementu wyposażenia łazienki, więc pozostaje jeszcze wybór optymalnego modelu. Jakie kwestie trzeba rozpatrzyć przed dokonaniem zakupu?

Kształt oraz wymiary

Podstawową sprawą jest oczywiście to, gdzie będzie umieszczona kabina prysznicowa i od tej kwestii zależy to jakie może mieć ona wymiary oraz na jaki rodzaj wyposażenia się zdecydować. Kształt całej konstrukcji uzależniony jest przeważnie od formy brodzika, a więc podstawy całej kabiny. Najpopularniejsze są modele narożne, które przylegają do dwóch ścian i zajmują niewiele miejsca - z tego względu często stosuje się je w niewielkich łazienkach. Dostępne są też wersje narożnikowe asymetryczne, w których jeden z boków będzie dłuższy od drugiego. Na taką opcję można się zdecydować w pomieszczeniach o nietypowym układzie, choćby gdy łazienka jest szeroka, lecz wąska. Dostępne są również warianty przyścienne, a więc takie, które przylegają tylko do jednej ściany i w tym przypadku można uzyskać większą swobodę względem aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa wnękowa, którą jak sama nazwa wskazuje można umieścić we wnękach pomieszczenia, wykorzystując taką przestrzeń, która jest często trudna do zagospodarowania. W dużych łazienkach można sobie również pozwolić na kabiny wolnostojące, lecz są one rzadko spotykane. Same wymiary trzeba dopasować tak, by korzystanie z prysznica było potem komfortowe - należy wziąć pod uwagę również wysokość takiego wyposażenia.

Materiał

Ścianki oraz drzwiczki wykonuje się ze szkła lub tworzywa sztucznego (zwykle akryl bądź polistyren). To pierwsze rozwiązanie jest droższe, lecz trwalsze, natomiast elementy z tworzyw mogą czasem wypadać lub ulegać pęknięciom. Oba warianty występują natomiast w wersjach przezroczystych, matowych, barwionych czy z nadrukiem, więc tutaj panuje pełna dowolność. Opcje nieprzezroczyste charakteryzują się tym, że w mniejszym stopniu widać na nich wodę pozostałą po braniu prysznica czy też powstałe zacieki lub osad.

Montaż

W praktyce kabina prysznicowa może być mocowana na trzy sposoby. Najpopularniejsze są wersje z brodzikami, które występują w wielu rodzajach - od płytszych, po głębsze podstawy. Drugą opcją są warianty mocowane do wanny, które wykorzystuje się w łazienkach, gdzie użytkownicy nie chcą rezygnować z wanny, lecz oddzielna kabina prysznicowa po prostu się nie zmieści. Nowoczesnym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż do podłogi, z wykorzystaniem odpływów punktowych lub łukowych.

Sposób otwierania drzwi

Wreszcie wśród najważniejszych kwestii pozostaje jeszcze decyzja odnośnie tego w jaki sposób mają otwierać się drzwi kabiny. Jeśli obok znajduje się wystarczająco dużo miejsca to można postawić na wariant uchylny, gdzie drzwi otwiera się na zewnątrz. Bardziej popularne są jednak systemy przesuwne (wzdłuż ścianek) lub składane (w formie harmonijki). Nowoczesnym rozwiązaniem są modele walk-in, pozbawione drzwi, w których cała konstrukcja zaprojektowana jest tak, by woda mimo wszystko nie wylewała się poza kabinę.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.