Popularne rodzaje drzwi do kabin prysznicowych - które wybrać do jakiej łazienki?

 

Stare przysłowie głosi: „Gdzie wanna się nie zmieści, tam kabina prysznicowa wejdzie”. Jest to idealne rozwiązanie do łazienek o mniejszej powierzchni. Kabiny prysznicowe mogą różnić się od siebie wyglądem, materiałem, z którego zostały wykonane, sposobem montażu. Duży wpływ na wygląd i funkcjonalność kabin mają drzwi prysznicowe. Właśnie im poświęcimy dzisiejszy artykuł – jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie drzwi prysznicowe wybrać w zależności od metrażu łazienki, to jesteście we właściwym miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury! 

Rodzaje kabin prysznicowych

Wspomnieliśmy we wstępie, że kabiny prysznicowe różnią się między sobą ze względu na wiele różnych elementów. Do najbardziej podstawowego podziału należą kabiny z brodzikiem, bez brodzika i tak zwane „walk-in”. Najbardziej standardowe kabiny prysznicowe – kabiny prysznicowe z brodzikiem – powoli tracą popularność na rzecz kabin typu „walk-in”. Jest to o tyle oryginalne rozwiązanie, że pozbawione jest drzwi prysznicowych, którym poświęcony jest ten tekst. Staje się coraz częściej wykorzystywane, a specjalna budowa kabiny zakłada, że woda nie wydostanie się poza nią nawet bez drzwi, które normalnie ją zatrzymują.

Drzwi harmonijkowe

Drzwi do kabiny prysznicowej mogą przybierać kształt harmonijki. Rozsuwają się na boki, jednocześnie składając na prawo i lewo. Niestety nie są równie szczelne, co drzwi uchylne lub suwane, a przez to, że są stworzone z wielu elementów, trudno jest je również wyczyścić. 

Drzwi suwane

Drzwi suwane umieszczane są na specjalnych rolkach, a tym samym przemieszczają się na prowadnicach wzdłuż ścian kabiny prysznicowej. Do wyboru mamy wersję jednoskrzydłową (przesuwaną w jedną stronę – prawo lub lewo) oraz model dwuskrzydłowy (rozsuwający się na boki). Jest to rozwiązanie rekomendowane do łazienek o mniejszej powierzchni, ponieważ po otwarciu kabiny prysznicowej drzwi nie zajmują dodatkowego miejsca.

Drzwi uchylne

Drzwi uchylne mogą otwierać się do wewnątrz kabiny prysznicowej, jak i na zewnątrz. Jeśli otwierają się do wewnątrz, to nic nas nie ogranicza – jeśli jednak otwierają się w drugą stronę, to musimy pamiętać, że pomiędzy kabiną a przeciwległą ścianą, umywalką lub szafką musi być odpowiednio dużo miejsca, by drzwi te mogły się otworzyć na pełną szerokość. Inaczej korzystanie z kabiny prysznicowej (wchodzenie do niej i wychodzenie z niej) będzie po prostu bardzo niewygodne.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.