Szafki podumywalkowe – jaki model najlepiej wybrać?

Urządzając łazienkę myślimy przede wszystkim o umywalce, sedesie, kabinie prysznicowej i wannie. Należy jednak pamiętać, że szafka pod umywalką to równie niezbędny element każdej łazienki. Nie tylko pozwoli ukryć syfon i rurę odpływową od umywalki, ale również schować pałętające się po całym pomieszczeniu bibeloty – kosmetyczkę, szczotkę, różnego rodzaju kremy, papier toaletowy, suszarkę czy też grzebień. Możemy zainwestować w szafkę podumywalkową stojącą lub wiszącą. Którą wybrać? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

Stojąca szafka umywalkowa do większych łazienek

Stojąca na nóżkach szafka pod umywalkę polecana jest do większych pomieszczeń. Dzięki temu jej gabaryty nie przytłoczą dostępnej przestrzeni. Brak prześwitu między podłogą a dnem szafki może okazać się niekiedy problematyczny – z drugiej jednak strony jest on wygodny, mamy bowiem mniej miejsca do sprzątania. Szafka ta jest również gotowa do użycia w momencie zakupu. W przeciwieństwie do modelu podwieszanego, nie trzeba jej przykręcać do ściany, a wystarczy jedynie postawić ją w wybranym miejscu łazienki. Ponadto szafka stojąca jest bardziej pojemna od szafki wiszącej – umywalki montowane są na poziomie 82 centymetrów ponad poziomem podłogi, a brak prześwitu między dnem szafki a podłogą łazienki sprawia, że zyskujemy nieco dodatkowego miejsca do chowania potrzebnych przedmiotów, które jednak niekoniecznie dobrze prezentują się na wierzchu.

Szafka wisząca – wady i zalety

Z kolei szafki wiszące wymagają więcej pracy przy montażu. Trzeba je przykręcić do ściany, jednak to rozwiązanie ma swoje plusy. Szafki wiszące poleca się do nowoczesnych łazienek oraz tych, które są małe. Wolna przestrzeń między podłogą a dnem szafki sprawi, że pomieszczenie, w którym ją umieścimy wyda się nam optycznie większe. W tę wolną przestrzeń wygodnie wsadzimy stopy stając przed umywalka podczas porannej lub wieczornej toalety (mycie rąk, twarzy, zębów, zmywanie makijażu). Niestety – w tym też miejscu może gromadzić się kurz i brud, a podczas sprzątania łazienki może być to miejsce trudnodostępne dla mopa lub szczotki. Cóż, niestety każde rozwiązanie ma równie dużo plusów, co minusów. Szafki z szufladami czy półkami?

Szafki wiszące i szafki stojące to oczywiście jedynie podstawowe rozróżnienie. Poszczególne modele mogą posiadać różnego typu drzwiczki lub różną liczbę półek. Drzwi mogą być otwierane na zewnątrz (montowane na zawiasach) lub przesuwne (montowane na szynach), z kolei półki mogą zastępować wysuwane na zewnątrz szuflady – jest to jednak rozwiązanie, które polecamy do większych łazienek (w mniejszych szuflady mogą zająć i tak niewystarczającą już ilość wolnego miejsca, a tym samym utrudnić korzystanie z łazienki).

Co wybrać?

Przed ostatecznym wyborem musimy się dobrze zastanowić, które rozwiązanie bardziej do nas przemawia i bardziej pasuje do wnętrza naszej łazienki. Funkcjonalność, estetyka, wygoda – to trzy parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru szafki pod umywalkę. Pamiętajmy też, że szafka musi pasować do posiadanej przez nas umywalki, dlatego oba te elementy najlepiej kupować jednocześnie lub w dostępnych na rynku zestawach. Polecamy wybór w Merkury Market:

https://www.merkurymarket.pl/szafki-podumywalkowe/

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.