Oświetlenie w kuchni - na jakie sie zdecydować?

Krojenie, szatkowanie, gotowanie, duszenie i doprawianie. Wszystko to możemy robić w kuchni tylko, jeśli będziemy widzieć składniki, które chcemy zamienić w pyszną i aromatyczną potrawę. Czynności wykonywane w kuchni wymagają precyzji i dlatego właściwe oświetlenie jest wyjątkowo ważne. Bardzo często będziemy używać go również za dnia, a już na pewno podczas długich, zimowych wieczorów, kiedy będziemy przygotowywać wigilijną kolację. Podpowiadamy więc, jakiego rodzaju oświetlenie sprawdzi się w przestrzeni kuchennej.

Sercem każdego domu jest pełna aromatów i smaków kuchnia, w której odbywa się codzienna magia przyrządzania rodzinnych posiłków. Tak, jak każde wnętrze domowe posiada własną specyfikę, tak i kuchnia charakteryzuje się odrębną funkcją i wyposażeniem. Tutaj wykonujemy czynności, które wymagają innej atmosfery oświetleniowej niż sypialnia czy łazienka. W tej pierwszej potrzebujemy klimatu intymności, który pozwoli odpocząć i zrelaksować się, w drugim pomieszczeniu będziemy wymagali światła jasnego, pozwalającego na wykonanie dokładnych i precyzyjnych zabiegów kosmetycznych i higienicznych. Jakie zatem lampy wybrać do pomieszczenia kuchennego, aby mogło ono spełniać swoją funkcję?

O czym należy pamiętać?
Zanim zaczniemy wybierać odpowiednie lampy, musimy przeanalizować kilka istotnych czynników. Poza potrzebami samego użytkownika kuchni, ważne są również zastane uwarunkowania techniczne i aranżacyjne. To właśnie nimi będziemy musieli kierować się przy zakupie oświetlenia, ponieważ inaczej nawet najpiękniejsze lampy sprawią, że kuchnia będzie niefunkcjonalna. Na samym początku pamiętajmy o tym, że samo oświetlenie musi współgrać z innymi elementami wystroju. Chodzi tu głównie o ściany i szafki, ponieważ to one warunkują ostateczny efekt, który oświetleniem warto wydobyć. Równie ważna jest wielkość pomieszczenia, ponieważ im one większe, tym więcej stref oświetlenia można w nim zorganizować. W sytuacji, gdy kuchnia będzie połączona z jadalnią, potrzebne będzie oświetlenie nad stołem. Jeśli kuchnia jest jednak mała, można zastosować kinkiety, które zbudują poczucie większej przestrzeni. Równie dobrym trikiem jest zastosowanie plafonów lub minimalistycznych lamp wiszących. Weź pod uwagę również wysokość pomieszczenia, ponieważ lampy kuchenne nie powinny być powieszone zbyt wysoko, inaczej będą oślepiać. Z kolei powieszone zbyt nisko będą przeszkadzać. Warto zatem kupić lampy, których wysokość można regulować. 

Jakie lampy wybrać?
Na rynku istnieje wiele lamp, które możemy wybrać do swojej kuchni. Chcąc nadać kilka ozdobnych akcentów możemy zdecydować się na zastosowanie oświetlenia szafek, które będą stanowiły atrakcyjny element dekoracyjny. W tej roli idealnie sprawdzą się paski ledowe, halogeny czy reflektorki. Można również postawić na mniej oczywiste rozwiązania i zastosować w kuchni żyrandol, który może jest mniej praktyczny, ale nada ciekawego charakteru pomieszczeniu. Jeśli chcemy ładnie i praktycznie podświetlić wyspę lub stół kuchenny, najlepiej zdecydować się na lampy wiszące. Wybór jest tutaj bardzo duży od klasycznego do bardziej tradycyjnego designu. Lampy w formie dużych żarówek, metalowe klosze czy drewno, pozwolą wydobyć charakter kuchni oraz nadać wnętrzu przytulności, tak potrzebnej w trakcie wspólnego spożywania posiłków i gotowania. Pamiętajmy, że wybierając lampy wiszące nad wyspą musimy patrzeć na te, które zapewnią bardzo dobrą widoczność, co wynika z funkcji tego miejsca. W końcu to tutaj przygotowuje się potrawy.

Komentarze:

 

Bardzo dobre rady! Wybranie oświetlenia do kuchni nie jest wcale takie proste jak się może wydawać!

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.