Oświetlenie jadalni - jakie światło najlepsze?

Wybór oświetlenia do jadalni to ważna sprawa, a często przywiązujemy do niego mniejszą wagę niż na przykład do wyboru lamp do salonu. Tymczasem choć jadalnia nie jest może pomieszczeniem reprezentacyjnym, jest ona sercem domu, Tu spotykamy się z domownikami przy wspólnych posiłkach, a to jedna z tych rzeczy, które najmocniej spajają rodzinę. Tutaj też zapraszamy do stołu przyjaciół. A często jadalniany, duży stół ma też inne zastosowanie – dzieci odrabiają tu lekcje, my przysiadamy z książką czy wspólnie gramy w planszówki. Dlatego jadalnia powinna być pomieszczeniem klimatycznym i przytulnym, a w kreowaniu nastroju światło ma znaczenie kluczowe. 

Wybierając oświetlenie do jadalni warto pomyśleć o tym, by ni poprzestawać na jednym, centralnym punkcie oświetlenia. Oczywiście lampa wisząca nad stołem i dobrze oświetlająca blat to podstawa, jednak dodanie kolejnych źródeł światła sprawi, że jadalnia będzie dużo przytulniejsza. Ważne też, by centralna lampa nad stołem dawała odpowiednie światło – najlepiej, jeśli ma ono ciepła barwę. W takim oświetleniu posiłki wyglądają zdecydowanie lepiej, a my zjadamy z większym apetytem. Chłodne światło wydobywa natomiast wszelkie mankamenty i na [pewno nie pasuje do klimatu rodzinnych posiłków. 

Dobrze, jeśli lampa wisząca nad stołem ma regulację natężenia oświetlenia. Ważne, by światło nie raziło w oczy i nie było zbyt intensywne – to męczy oczy i skłania do jak najszybszego odejścia od stołu. Żyrandol musi też znajdować się na takiej wysokości, by światło padało na cały stół. Zbyt nisko zawieszona lampa może też rozpraszać jedzących i utrudniać im swobodne korzystanie ze stołu.

A jak zorganizować inne punkty oświetlenia w jadalni? Jeśli pomieszczenie jest duże, możemy pokusić się o zaaranżowanie kącika kawowego z dwoma fotelami i stojącą lampą, która da rozproszone, miękkie światło. Popularnym rozwiązaniem jest też stosowanie kinkietów na bocznych ścianach. Powinny one dawać mniej intensywne światło niż główna lampa i uzupełniać ją. 
Jaki styl jest obecnie najmodniejszy? Odchodzi się już od urządzania mieszkania kompletami, dlatego zestawy typu lampa i kinkiety są niemodne. Dziś popularny jest eklektyzm oraz nawiązania retro – oczywiście muszą one pasować do klimatu całego pomieszczenia. Lampa upolowana na pchlim targu lub aukcji internetowej, szczególnie jeśli jest autentykiem z modnych dziś lat 50. I 60. będzie najefektowniejszym punktem całego pomieszczenia. Modne jest też sięganie po rozwiązania industrialne – w chłodnych pomieszczeniach z betonem i stalą sprawdzą się lampy przemysłowe czy ciekawe zaaranżowane reflektory. 

Jeśli jednak stawiamy na wciąż modny styl skandynawski, także lampy powinny być proste i w neutralnych kolorach. Biel sprawi, że nawet niewielkie pomieszczenie będzie się wydawało przestronniejsze. 

Na więcej szaleństwa mogą sobie pozwolić miłośnicy stylu boho i glamour. Kontrolowany kicz? Jak najbardziej. Świecąca, plastikowa głowa jelenia zamontowana na ścianie wpisze się w ten klimat. Podobnie jak sznurek migoczących lampek choinkowych, które służą jako dekoracja całoroczna. Coraz popularniejsze jest też sięganie po neony jako dekoracje w domu. Do wyboru mamy efektowne napisy, ale też wzory figuratywne, Oczywiście tego typu odważna dekoracja musi pasować do całej aranżacji. Mniej odważni mogą użyć neonu jako najmocniejszego detalu nadającego charakter całemu pomieszczeniu – wówczas tło powinno być dość neutralne.

Planując oświetlenie w jadalni nie zapomnijmy też o świecach – pasują one nie tylko do romantycznych kolacji, ale też wieczornych rozmów rodzinnych przy kubku herbaty. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.