Jaki kolor światła jest najlepszy do kuchni?

Światło to niezbędny element naszej codziennej rzeczywistości, bez którego zwyczajnie nie moglibyśmy funkcjonować. Światło pomaga nam w funkcjonowaniu oraz dekoruje przestrzeń, w której przebywamy. To no kieruje naszym spojrzeniem, wydobywa na wierch to, co najważniejsze oraz wprowadza w dobry nastrój. Za pomocą światła możemy podkreślić charakter naszych wnętrz. Dobierając lampy do danego pomieszczenia warto zwrócić uwagę, czy dostarczą one odpowiednią ilość oświetlenia. W końcu każde pomieszczenie, w zależności od swojej funkcji, wymaga innej ilości i barwy światła. W końcu dobre oświetlenie w kuchni to również warunek naszych sukcesów kulinarnych.

W kuchni bardzo ważnym czynnikiem jest wydajność oświetlenia, która pozwala na określenie ilości emitowanego światła przy danej mocy. Ilość emitowanego światła jest więc dzielona przez moc danego źródła lm/W=Lux. Dla nas powinien być to jeden z najważniejszych parametrów opisujących oświetlenie, ponieważ ilość luxów określa jak wyraźnie będziemy widzieć przedmioty na naszym blacie kuchennym. Warto więc wiedzieć, że np. czytanie narzuca konieczność zapewnienia natężenia 300 luksów, prace precyzyjne aż 750 luksów, a oglądanie telewizji czy wypoczywanie na kanapie zaledwie kilkunastu czy kilkudziesięciu luksów. Potrzeba zastosowania różnych źródeł naświetlenia jest zatem wysoka. Do tego dochodzi funkcjonalność barwy światła, która wprowadza odpowiedni nastrój.

Barwy światła
Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje oświetlenia mogą powodować senność, podczas gdy inne aktywizują nasze ciało do pracy. Do przypisywania określonej barwy światła wykorzystuje się mierzoną w Kelwinach temperaturę barwową. Zgodnie z nią, wyróżniamy rodzaje barw: ciepłą, neutralną i zimną. Ciepłe oświetlenie relaksuje i odpręża. Barwa wydzielana przez ten rodzaj żarówki będzie również bliższa kolorowi żółtemu. Z kolei zimne zabarwienie to takie, które przechodzi w chłodny błękit i najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których staramy się pozostać długo skupieni na konkretnej czynności, czyli np. w domowym biurze.

Co warto wiedzieć?
W kuchni szczególną uwagę należy zwrócić na efekty, jakie oferuje barwa światła. W pomieszczeniu tym lepiej stosować źródła światła o ciepłej barwie, ponieważ w zimnym świetle potrawy wyglądają mało apetycznie. Dobrze zdecydować się również na nowe źródła światła. Otóż jeszcze niedawno światło ciepłe dawała żarówka, zimne zaś świetlówki i LED-y. Obecnie zarówno halogeny, jak również świetlówki oraz lampy LED-owe mogą dawać ciepłe światło. Równie ważnym czynnikiem jest temperatura światła. Odcień bieli określać będzie temperatura barwowa (TC) mierzona w stopniach Kelvina. Światło ciepłe posiada temperaturę barwową poniżej 3300 K, a zimne powyżej 5000 K. Pamiętajmy też o wskaźniku oddawania barw (Ra). Jego maksymalną wartość (100) przypisuje się światłu dziennemu, jednak w kuchni sprawdzi się światło o Ra powyżej 80.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.