Zalety lamp typu LED

Diody - jak działają?

Diody elektroluminescencyjne od wielu już lat stosowane są w wielu urządzeniach domowych. Nie służą one jednak do oświetlania a pełnią funkcję sygnalizacyjną. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej technologii a jej udoskonalenie zaowocowało opracowaniem żarówek LED-owych.

Zalety żarówek LED

Żarówki te posiadają szereg zalet w stosunku do żarówek tradycyjnych jak i świetlówek. Przede wszystkim zużywają do 10 razy mniej energii od konkurentek, dając jednocześnie ten sam strumień światła. Dodatkowo w ogóle się nie nagrzewają i swoją wydajnością powoli zbliżają się do świetlówek i żarówek tradycyjnych. Potrafią one wydzielać światło o skrajnych barwach od białej poprzez większość kolorów palety RGB. Ze względu na bardzo dużą wytrzymałość i niskie koszty użytkowania używane są przede wszystkim do oświetlania obszarów wymagających tego przez większą część dnia i nocy takich jak na przykład klatki schodowe.

Bardzo często wykorzystywane są one również do oświetlania autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Budowa żarówki diodowej jest zgoła inna od wcześniej opisywanych. Posiada ona cokół, który pozwala na umieszczenie jej w oprawach dla zwykłych żarówek. Często wyposażona jest w przyłącze bagnetowe lub igłowe. W żarówkach LED stosuje się zarówno diody okrągłe jak i montowane powierzchniowo zapewniające lepszy kąt i wydajność świecenia. Barwa światła w żarówkach typu LED nie zależy od napięcia zasilającego.

Wady żarówek LED

Wadami tego typu żarówek jest wciąż wysoka cena (rekompensowana według wielu osób przez znacznie większą trwałość) oraz brak kompatybilności z większością ściemniaczy dla tradycyjnych żarówek.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.