Wiszące lampy nad stołem w sypialni - hit czy kit?

Lampa lub żyrandol nad stołem w jadalni to powszechnie stosowane rozwiązanie. Różnego rodzaju oprawy oświetleniowe zostają tradycyjnie zawieszone nad środkiem stołu jadalnego i są podstawowym elementem wystroju pomieszczenia. Pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Powinny być jednak właściwie dobrane i zamontowane na odpowiedniej wysokości. Tylko wówczas można będzie o nich powiedzieć, że są prawdziwym hitem aranżacyjnym. Niestety, przy ich wyborze i montażu można popełnić również kilka błędów, które sprawiają, że lampy wyglądają nieatrakcyjne, a oświetlenie nie jest optymalne i nie spełnia dobrze swoich funkcji. 

Dopasuj lampę do stylu mieszkania
Lampy wiszące pod samym sufitem zapewniają więcej światła w całym pomieszczeniu. Nie są jednak w stanie doświetlić najważniejszego miejsca w jadalni, jakim jest blat stołu. Wiele osób montuje dodatkowe lampy, których zadaniem jest doświetlanie stołu. Jednak to rozwiązanie generuje dodatkowe koszty i nie jest zbyt praktyczne. O wiele lepszą opcją jest umieszczenie lampy wiszącej nisko nad stołem. 

Tego rodzaju lampy dostępne są dziś w tak szerokiej palecie wzorów, materiałów, kolorów i kształtów, że można z łatwością dopasować je do każdej jadalni, uwzględniając przy tym charakter i styl wnętrza. Lampy nad stołem są domeną nowoczesnych pomieszczeń. Dodają im, bowiem elegancji i szyku. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na lampy jednopunktowe oraz wielopunktowe. Charakteryzują się one zazwyczaj prostym, niemal minimalistycznym designem. Coraz bardziej popularne są lampy wiszące swobodnie na surowych kablach. We wnętrzach o stylu industrialnym czy loftowym sprawdzają się one doskonale. Często wybierane są także modele z odkrytymi żarówkami. 

Rola lampy w jadalni
Wybierając lampę do jadalni, musimy brać pod uwagę fakt, że spełnia ona kilka funkcji. Jednym z jej zadań jest ładne wyeksponowanie potraw i zastawy stołowej oraz dekoracji stołu. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu dania mogą prezentować się o wiele efektowniej. Lampy w jadalni odpowiedzialne są również za nastrój panujący podczas rodzinnych spotkań przy stole. Pozwalają stworzyć przyjemną atmosferę, która jest tak ważnym elementem przyjęć i biesiad oraz zwykłych rodzinnych kolacji. Doskonałym rozwiązaniem są lampy regulowane, których długość możemy dostosować w zależności od potrzeb. Dzięki temu lampy nie muszą przeszkadzać podczas nakrywania do stołu, a w trakcie posiłku gwarantują odpowiednią ilość światła. Jedna oprawa nad bardzo dużym stołem może nie wystarczyć. Warto wówczas pomyśleć o dwóch lub trzech mniejszych oprawach rozmieszczonych równomiernie nad blatem.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.