Podłoga w salonie - wizytówka całego domu

Odpowiednio dobrana podłoga w salonie stanowi idealne dopełnienie gustownie urządzonego wnętrza. I choć mogłoby się wydawać, że na podłogę nie zwraca się uwagi, nic bardziej mylnego. Elegancka i profesjonalnie wykonana podłoga to ekskluzywny dodatek do każdego salonu.

Urządzając mieszkanie w pewnym momencie stajemy przed wyborem materiału wykończeniowego, którym zostanie wyłożona nasza podłoga. Wybór określonego materiału powinien być podyktowany nie tylko kwestiami estetycznymi, lecz także bazować na względach praktycznych. 

Najbardziej ekskluzywny i elegancki efekt będzie miało położenie na podłodze parkietu z naturalnego drewna. To rozwiązanie, chociaż wiąże się ze sporymi kosztami, jest z pewnością najtrwalszym i najładniejszym dopełnieniem aranżacyjnym. Drewniany parkiet już od dawna jest elementem dobrego smaku – jednak na przestrzeni lat znacznie zmieniło się wzornictwo i sposób układania płytek. Modne niegdyś wzoru w jodełkę zastępuje się obecnie nowoczesnymi mozaikami sztorcowymi (dostępnymi również pod nazwą parkiet przemysłowy). W bardziej designerskich wnętrzach świetnie sprawdzi się połączenie prostych, heblowanych desek nawiązujących do stylu rustykalnego, z awangardowymi meblami wykonanymi ze szkła i stali. Drewniany parkiet jest bardzo trwały i łatwo poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym. W razie zniszczenia parkietu (np. poprzez zarysowanie) można łatwo odświeżyć drewno przy pomocy cyklinowania. Po takim zabiegu nasz pakiet będzie wyglądał jak nowy.

Tańszą alternatywą są panele podłogowe. Wykorzystuje się specjalne panele laminowane lub fornirowane. Panele są o wiele łatwiejsze w układaniu w porównaniu z podłogą drewnianą. Przy odrobinie wprawy, panele uda nam się ułożyć nawet samodzielnie (w przeciwieństwie do parkietu, którego wykonanie najlepiej zlecić doświadczonemu fachowcowi). Panele podłogowe są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Wadą paneli jest natomiast ich niższa wytrzymałość w stosunku do parkietu drewnianego. Ponadto, zniszczone panele nie nadają się do cyklinowania. 

Podłoga w salonie może być również wykończona efektownymi płytkami z terakoty, gresu lub kamienia. Produkowane obecnie płyty są ponadto w pełni dostosowane do możliwości zamontowania pod nimi wodnego ogrzewania podłogowego. Stanowi to ich największy atut w porównaniu z pozostałymi typami wykończeni podłogowych.

Na podłodze w salonie możemy położyć także miękką wykładzinę dywanową. Wykładziny tego typu nie są jednak zalecane dla alergików, ponieważ gromadzą się na nich pyłki i kurz. Świetną alternatywą dla alergików będzie natomiast podłoga korkowa. Podłoga korkowa jest równie miękka i elastyczna, co wykładziny dywanowe, a przy tym nie gromadzi się w niej kurz i inne zanieczyszczenia. 

Dobrym rozwiązaniem może być również położenie na podłodze specjalnej wykładziny elastycznej zawierającej PVC lub linoleum. Taka wykładzina jest bardzo łatwa do samodzielnego nałożenia.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.