5 sposobów, aby nadać wnętrzu głębi poprzez wykończenie ścian i podłóg

Czasem pokój jest stosunkowo niewielki i poprzez odpowiednie triki optyczne możemy sprawić, że będzie wyglądał na nieco dłuższy lub szerszy. Wrażenie głębi można stworzyć na różne sposoby. Warto zauważyć, że wybór takiego wykończenia ścian i podłóg, które daje trójwymiarowy efekt dodaje wnętrzu nutę bardziej wyrazistego designu, niekoniecznie ultra nowoczesnego. Dziś przedstawimy pięć, naszym zdaniem najciekawszych sposobów, aby nadać wnętrzu głębi. Z pewnością świetnie sprawdzą się odpowiednio dobrane płyty kamienne i ceramiczne.

Sposób pierwszy: ściana luster i gładka tafla płyt podłogowych

Jeśli kiedykolwiek byłeś we wnętrzu szkoły tańca, to pierwsze, co cię uderzyło to z pewnością ilość luster. Tam mają one znaczenie praktyczne, gdyż pozwalają na kontrolę tego, co znajduje się za instruktorem. Zastosowanie luster w domu także pozwala na kontrolę tego, co dzieje się za nami. Zatem uzyskujemy nie tylko intuicyjne „trzecie oko”. Kiedy lustra rozmieszczone są równolegle i tworzą jedną płaszczyznę doskonale odbijają wnętrze nadając mu swoistej głębi. Ten efekt można jeszcze spotęgować poprzez zastosowanie płyt kamiennych od Klink.pl z polerowanym wykończeniem. Sprawdzą się zarówno marmury, jak i granity.

Sposób drugi: Tapety ścienne 3D w połączeniu z podłogą żywiczną

Nie tylko lustra mogą nadać wnętrzu głębi. Można postawić na geometryzm na ścianie, a zwłaszcza taki w trójwymiarze. Efekt wychodzenia elementów dekoracyjnych poza ścianę można osiągnąć stosując tapety ścienne 3D. Oczywiście używając ich na wszystkich ścianach można uzyskać przeładowany efekt. Jednak na jednej ze ścian prezentuje się to nietuzinkowo i sprawia wrażenie jakby pomieszczenie nie kończyło się na wykończonej w ten sposób ścianie. Świetny efekt można osiągnąć w połączeniu z podłogą żywiczną, która może tworzyć na podłodze delikatne fale, które także nadają aranżacji dynamizmu.

Sposób trzeci: Sztukateria dekoracyjna i efektowne płytki marmurowe

Obok tapet trójwymiarowych można postawić również na gipsowe wykończenie ścian w postaci ciekawych elementów sztukaterii dekoracyjnej. Niezależnie od ilości zdobień czy kształtów sztukaterię bardzo łatwo się montuje, bez konieczności posiadania dużej wiedzy z zakresu wykończenia wnętrz. Odstające ozdobne listwy, wewnętrzne gzymsy czy ozdobne półeczki na kwiaty. Wszystko to tworzy antyczny klimat i w połączeniu z płytkami marmurowymi doskonale się prezentuje. Wrażenia głębi może dodać odpowiednio dobrane oświetlenie. Można postawić na dekoracyjny żyrandol z kryształkami, który dodaje do wnętrza wiele świetlnych refleksów.

Sposób czwarty: Zastosowanie kontrastujących barw na ścianach i mozaikowych płytek podłogowych

Lustra, oświetlenie czy świetliste wykończenie podłóg – wszystko to może sprawić, że wnętrze nabierze bardziej przestrzennego charakteru. Niemniej jednak również poprzez zastosowanie odpowiednich zestawów kolorystycznych można zyskać taki efekt. Zastosowanie poziomych pasów jednego koloru o różnych odcieniach może sprawić, że wnętrze nabierze głębi. Do tak wykończonych ścian można dobrać mozaikowe płytki kamienne i ceramiczne. Świetnie sprawdzi się łupek kwarcytowy, który tworzy naturalny efekt ombre, gdzie kolor brązowy, przechodzi w szarości i zgaszoną, ceglaną czerwień. Wrażenie przestrzenności może spotęgować zastosowanie kontrastujących barw na sąsiadujących ścianach.

Sposób piąty: Płytki z sześciennym wzorem, sufit napinany i dodatki w stylu op-art

Chyba najbardziej dobitnym przykładem aranżacji, która powiększa optycznie przestrzeń jest zastosowanie geometrycznych kształtów na płytkach ceramicznych. Nowoczesne technologie nadruku pozwalają stworzyć dowolny wzór cyfrowy, który cieszył będzie oczy i nadawał pożądany efekt. Zatem płytki w sześciany połączone ze sobą krawędziami mogą jak najbardziej się sprawdzić. Do tego najlepiej jest dobrać sufit napinany, czyli wykonany z tafli wykonanej z PCV. Zwłaszcza, jeśli przestrzeń jest stosunkowo niewielka, jednak wysoka, takie rozwiązanie będzie świetnie się prezentować. Jeśli dodamy jeszcze lampy z efektem luster, które odbijają elementy podłogi na ścianach zyskujemy niezwykle ciekawy efekt gry światła i cienia. Można także wybrać dodatki, takie jak obrazy w stylu op-art, czyli działające na naszą wyobraźnię, a nawet hipnotyzujące swoimi kształtami.

Zadbanie o przestronność pomieszczenia ma szczególne znaczenie z punktu widzenia komfortu. Jednak nawet w przeładowanym wnętrzu można zyskać nieco „oddechu” stosując odpowiednie rozwiązania wykończeniowe.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.