Czym ogrzać nowoczesne lofty

Na sposób aranżacji wnętrz wpływ miały nie tylko zmiany kulturalne, ale i społeczno - gospodarcze. Przykładem są lofty, które mają typową, postindustrialną genezę. Ich historia rozpoczęła się w połowie XX wieku a więc w czasie, kiedy to znany z obydwu rewolucji technicznych przemysł, zaczął być wypierany przez usługi i inne gałęzie gospodarki.

To właśnie w budynkach należących kiedyś do wielkich przedsiębiorstw zaczęto dostrzegać niezwykły potencjał designerski. Początkowo wybierali je artyści, by w nich tworzyć swoje najlepsze dzieła. Z biegiem czasu zaczęli wybierać je zwykli ludzie, tęskniący za specyficzną industrialną zabudową.

Czym grzać w lofcie?

Wracając do tytułu artykułu, komfortowe mieszkanie w lofcie wiąże się z zapewnieniem odpowiedniej temperatury wnętrza. Systemy grzewcze stosowane w loftach powinny jak najmniej ingerować w aranżację wnętrza, wpisując się w jej charakterystyczny styl. Stąd też najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie grzejników pokojowych o konstrukcji loftowej, bądź płytowej.

Loftowe systemy grzewcze

Grzejniki pokojowe dostosowane do aranżacji loftu mogą mieć postać np. rur wyposażonych w kształtowe wymienniki ciepła. Wzór ten znany jest wszystkim miłośnikom stylu lat 60-tych i 70-tych. Rury te można montować zarówno bezpośrednio na podłodze, jak również w systemie naściennym (orientacja pozioma i pionowa).

Jeśli chodzi o kolorystykę, grzejniki te powinny być przede wszystkim utrzymane w czarnej, bądź szarej kolorystyce. Dzięki temu stworzą one całość ze stylową surowością loftów, nie zakłócając jednocześnie ich specyficznej aranżacji wnętrza.

W zależności od oczekiwanej mocy systemu grzewczego, grzejniki loftowe można montować w układzie pojedynczym, podwójnym jak i potrójnym. Niezależnie od rodzaju zastosowanego grzejnika, można go montować w dokładnie ten sam sposób, to jest poziomo, pionowo itd.

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe oferują nieco większe możliwości aranżacyjne, niż ich loftowe odpowiedniki. W zależności od modelu, można je zasilać z boku, z dołu, lub od środka. W większości przypadków grzejniki mają biały kolor. Różnią się one między sobą ukształtowaniem powłok grzewczych, których segmenty (o zróżnicowanej szerokości) mogą być usytuowane pionowo, lub poziomo.

Które modele grzejników warto wybrać do loftu? Ciekawe rozwiązania oferuje tutaj firma Purmo, która wypuściła kilka serii rozwiązań, przeznaczonych typowo do loftów:

- Compact - o specyficznej konstrukcji żeberek, podkreślającej ich wyjątkowy wygląd,
- Ventil - o tradycyjnej konstrukcji, którą pokochają miłośnicy klasycznych rozwiązań,
- Plan - jest to grupa grzejników o maksymalnie uproszczonej konstrukcji,
- Ramo - to propozycja dla osób kochających niestandardowe aranżacje, w których żeberka są zorientowane w poziomie,
- Piano - to model przeznaczony do dużych pomieszczeń o specyficznej, gładkiej fakturze.

Podsumowanie

Wybierając konkretny model grzejnika do pomieszczeń typu loft, nie można zapominać o różnych rodzajach mocowań. Ich wybór jest ściśle uzależniony nie tylko od konstrukcji samego produktu, ale też od aranżacji wnętrza i usytuowania ścian.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe