Zalety i wady wykładziny

Podczas remontu mieszkania niezwykle ważne są szczegóły, elementy wykończenia mieszkania. Często zdarza się tak, że stoimy przed dylematem co umiejscowić na podłodze, którą przecież na co dzień będziemy użytkowali. Panele, drewno, płytki, czy może wykładzina? Na rynku istnieje naprawdę wiele rodzajów wykładzin, posiadający różne właściwości. Musimy zatem pamiętać, że nie każdy typ wykładziny nadaje się do każdego wnętrza. Jakie są wady i zalety tak powszechnych wykładzin?

Zalety

            Wykładziny są przede wszystkim bardzo trwałe. Odpowiednio dobrana wykładzina posłużyć nam może przed długie lata, pod warunkiem właściwej konserwacji oraz regularnego czyszczenia. Takie pokrycie podłóg jest bardzo uniwersalne – sprawdza się w każdej sytuacji. Przykładowo pokój dziecięcy możemy wykończyć kolorową wykładziną –może być nawet z ulubioną postacią z kreskówki. Natomiast do salonu, możemy zaszaleć bardziej, wybierając bardziej designerską i stylową wykładzinę, nadając wnętrzu elegancję lub wybrany przez nas styl. Wybierając wykładzinę do sypialni możemy wybrać kolory pastelowe, bardziej stonowane, niekrzykliwe. Co więcej, wykładziny są po prostu ciepłe i nadają poczucie większego komfortu. Są zdecydowanie lepsze niż zimne płytki ceramiczne. Ponadto wykładziny, lepiej niż inne posadzki, tłumią dźwięk. Cena również sprawia, że skłaniamy się ku zakupowi -  rozpiętość jest naprawdę duża, jednak możemy kupić wykładziny o dobrej jakości w przystępnej cenie.  Wykładzina znacznie eliminuje również prawdopodobieństwo poślizgu, dlatego doskonale sprawdza się w domach pełnych dzieci i zwierząt.

Wady

            Materiały, z których wykonane są wykładziny, są bardzo wrażliwe na wilgoć – poddane długotrwałemu działaniu na wodę, ulega procesom gnilnym. Chłoną również wszystko, od dymu papierosowego, po resztki jedzenia i kurz. Wykładzinę należy odpowiednio konserwować, bo w przeciwnym razie wyhodujemy groźne dla zdrowia siedlisko brudu i roztoczy. Jeżeli posiadamy zwierzaki, nie możemy sobie pozwolić na jasny kolor wykładziny, gdyż w pewnym momencie możemy znaleźć na niej odbite zwierzęce łapki.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.