Jak polakierować surową podłogę?

Domek letniskowy na działce. Sosnowa podłoga z surowego drewna. Deski nie były nigdy impregnowane i teraz chcesz je zabezpieczyć lakierem? To możliwe – wystarczy uwzględnić parę warunków.

Właściwie, lakier jest najczęściej wykorzystywanym produktem w celu impregnacji drewna surowego. Jego warstwa jest twarda i wytrzymała. Godnym polecenia jest lakier poliuretanowy. Czemu? Jest odporny na eksploatację, a także na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych.

Aplikacja lakieru na deski

Przygotuj sobie narzędzia. Potrzebne będą wałki i pędzle. Na rynku są także aplikatory używane w tym celu. Najczęściej dostępne są w zestawie z lakierem. To proste rozwiązanie – zwłaszcza dla laika: jedno pociągnięcie pozwoli pokryć duży fragment posadzki. A to jak łatwo przewidzieć pozytywnie wpływa na efektywność pracy. Kolejny atut to długa rączka, która pozwala na aplikację lakieru na stojąco.

Technika nakładania

Nakładamy na podłogę zawsze dwie lub trzy warstwy. Należy zmatowić podłogę, gdy wyschnie po pierwszej aplikacji. W tym celu użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. Ten proces przyniesie sporo pyłu i kurzu, który koniecznie oraz w sposób precyzyjny musimy się pozbyć. W innym przypadku zatopisz niepożądane drobinki w kolejnej warstwie lakieru, a to nigdy nie wygląda dobrze. Jeśli zamierzasz użyć tego samego narzędzia, np. aplikatora w celu naniesienia każdej z warstw to trzymaj go w specjalnym rozpuszczalniku pomiędzy aplikacjami. To sprawi, że nie ulegnie zniszczeniu. Oczywiście po skończonej pracy trzeba go dokładnie umyć i osuszyć – w ten sposób będzie możliwy do użycia przy kolejnym lakierowaniu.

Podkład pod lakier

Warto go zastosować, ponieważ poprawia przyczepność lakiery do podłoża. Jeśli zdecydowałeś się na nałożenie podkładu to teraz czas, by wybrać odpowiedni. Dobieramy go na podstawie właściwości lakieru. Jeśli na Twojej podłodze ma pojawić się lakier rozpuszczalnikowy poliuretanowy, to podkład musi być na bazie nitrocelulozy. Lakier podkładowy na bazie akrylu stosujemy pod lakiery wodorozcieńczalne.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.