Jak rozjaśnić salon - wskazówki i porady

Salon to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu, pełniące funkcję integracyjną oraz reprezentacyjną. Pragniemy, aby był przytulny, wygodny i jasny. Niestety ten ostatni warunek bywa czasami trudny do spełnienia. Tak jest np. w przypadku wnętrz znajdujących się od północnej strony lub na parterze. Mniejszy dostęp do światła naturalnego sprawia, że są one ciemniejsze. Istnieje jednak kilka sposobów na rozjaśnienie ciemnego salonu. Oto niektóre z nich:

Jasne ściany – jaśniejsze wnętrze
Pierwszy sposób na rozjaśnienie pomieszczenia jest chyba najprostszy. Nie zdajemy sobie czasami sprawy, jak bardzo kolor ścian wpływa na ogólny wygląd wnętrza. Kupmy farbę w jasnych barwach. Najlepsza będzie biel, szarości, ecru i kolory pastelowe. Doskonale sprawdzą się również wszelkie odcienie barwy jasnożółtej. W sprzedaży dostępne są specjalne farby optycznie powiększające przestrzeń. To doskonałe rozwiązanie. Rozjaśniacze w niej zawarte i nowoczesna technologia sprawia, że ściany pomalowane taką farbą odbijają dwa razy więcej światła, niż ściany pokryte zwykła farbą.

Regularne mycie okien
Nie wszyscy wiedzą, że brudne okna mogą zatrzymywać nawet do 30 % światła! Nie dbając o okna jeszcze bardzie zaciemniamy pomieszczenie. Regularne mycie okien wcale nie musi być bardzo uciążliwe. Wystarczy 1-2 razy w miesiącu przetrzeć szyby. To naprawdę nie wymaga zbyt dużo wysiłku. Nie wieszajmy w oknach ciemnych zasłon. One także zatrzymują światło. 

Jasne dodatki
Nie tylko jasne ściany rozjaśniają wnętrze. Podobne zadanie spełnią dodatki w jasnych kolorach. Jeśli ściany są ciemniejsze, jasne dodatki będą stanowiły fantastyczny kontrast. Możemy postawić na białą czy kremową narzutę na kanapę, jasne zasłony, poduszki dekoracyjne, obrusy. Ciemny salon zmienią nie do poznania także jasne oprawy oświetleniowe. 

Połysk
Nic tak nie rozjaśnia i nie powiększa optycznie pomieszczenia, jak połyskliwe powierzchnie. Do ciemniejszego salonu doskonale nadają się meble z połyskliwymi frontami. Podobny efekt mogą dać lustra. Duże lustro na ścianie w salonie to dosyć oryginalny pomysł, ale powiększy pomieszczenie i zwielokrotni ilość światła. Możemy skorzystać z wielu trików lustrzanych. W sklepach dostępne są lustrzane płytki, którymi możemy wykleić fronty mebli. Nie musimy pokrywać nimi całych mebli. Wystarczy wybrać kilka powierzchni. Lustrzanymi płytkami możemy wykleić również ciekawy wzór na jednej ze ścian. Taka dekoracja fantastycznie rozjaśni wnętrze, a przy okazji zachwyci wszystkich gości.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.