Jakie oświetlnie wybrać do łazienki?

​Łazienka to pomieszczenie, w którym możemy zrelaksować się i odpocząć po ciężkim dniu pracy. Równocześnie jest to miejsce, gdzie rześko rozpoczynamy dzień, wskazując pod prysznic i robiąc makijaż. Jak widać spędzamy tu sporo czasu, dbając o swoje ciało i wygląd. Do tych wszystkich zabiegów, będziemy potrzebować dobrego oświetlenia, które pozwoli na precyzyjne i dokładne wykonanie wszystkich czynności. Oświetlenie w łazience powinno być więc odpowiednio jasne. Tylko wtedy będziemy mogli zrobić się na prawdziwe bóstwo. Na rynku znajdziemy wiele produktów, przeznaczonych specjalnie do łazienki. Podpowiadamy, jak wybrać te idealne.

Idealny makijaż jest możliwy tylko z idealnym oświetleniem. Źle dobrane lampy sprawią, że codzienny komfort użytkowania łazienki będzie zwyczajnie niski. Ponadto dobrze dobrane oprawy oświetleniowe mogą podkreślić całą aranżację. Bardzo ważne jest również wybranie właściwego materiału i żarówek, ponieważ lampy łazienkowe pracują w nieco cięższych warunkach niż pozostałe oświetlenie domowe z uwagi na panującą w łazience dużą wilgoć. W kwestii praktycznej, oświetlenie łazienkowe musi mieć źródło światła ogólnego, ponieważ ono równomiernie oświetli wszystkie powierzchnie, nie rzucając zbędnych cieni anii kontrastów.

Źródła światła w łazience
W tego rodzaju pomieszczeniu potrzebne jest światło ogólne oraz dobre oświetlenia lustra i umywalki. Pozostałe miejsca, jak prysznic i wanna można oświetlić łagodnym światłem miejscowym. Warto również pomyśleć o świetle spełniającym funkcję estetyczną, ponieważ kąpiel w nastrojowym wnętrzu będzie o wiele bardziej relaksująca niż przy mocnym oświetleniu ogólnym. Jako źródło światła świetnie spiszą się świetlówki lub halogeny, jednak te ostatnie nie nadają się do oświetlania lustra. Wiąże się to z tym, że działają w ten sposób, że na twarzy pojawiają się cienie, co ogranicza widoczność. Należy pamiętać, że wszystkie zastosowane w łazience oprawy powinny mieć wodoszczelną obudowę. Główne światło przyda się do czynności ogólnych w łazience i podczas sprzątania. W tej roli najlepiej sprawdza się powieszona w centrum sufitu plafoniera z kloszem, który dobrze przepuszcza światła. Zawsze można skorzystać z rozwiązań stosowanych w kuchni. Mowa o montażu opraw na żarówki halogenowe bądź zwykłe w suficie podwieszanym.

Temperatura oświetlenia
Jest to ważny czynnik, ponieważ wpływa na wrażenie barwy światła emitowanego przez jego źródła. Ma to duże znaczenie dla codziennych zabiegów higienicznych. Dla robienia makijażu najlepszym światłem jest światło naturalne, które ma dość wysoką temperaturę barwową. W sytuacji, gdy jest ono niedostępne, można wybrać lampy o wysokim Tcp>5300 K. Źródła światła o wysokich temperaturach barwowych to tzw. światło chłodne. Te rozwiązania pozwalają lepiej rozpoznawać barwy osobie korzystającej np. z lustra niż światło ciepłe. Temperatura oświetlenia powinna również współgrać z aranżacją i nastrojem, jaki chcemy w łazience uzyskać.

Czy warto wybrać żarówki LEDowe?
Obecnie żarówki LEDowe wypierają tradycyjne źródła światła. Są one wysoce energooszczędne, ponieważ cechują się wyjątkowo niskim zużyciem energii. Należy podkreślić, że jest ono nawet o 50 razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Ich kolejną zaletą jest długowieczność, ponieważ żarówki LEDowe mają trwałość nawet do 35 lat. Niestety wszystko to prowadzi do wady tego rozwiązania, jaką jest dość wysoka cena, która bywa nawet siedmiokrotnie wyższa niż w przypadku żarówek klasycznych. W rozwiązaniu łazienkowym warto zamontować taśmę LEDową, która jest odporna na ewentualne zachlapanie wodą.

Komentarze:

 

Ja długo szukałam dobrego oświetlenia, ale warto było – naprawdę dobre oświetlenie robi w łazience niesamowite wrażenie!

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.