Punktowe światła led do łazienki - czy to wystarczy?

Oświetlenie do łazienki to jedna z najważniejszych spraw, o którą należy zadbać przy projektowaniu oraz urządzaniu tego pomieszczenia. To właśnie od odpowiedniego oświetlenia w łazience zależy nie tylko to jak będzie się prezentowało samo wnętrze, ale również my sami. W źle lub słabo oświetlonej łazience będziemy mieć spory problem, aby zrobić sobie dobry makijaż czy odpowiednio upiąć włosy. Łazienka to bardzo ważne pomieszczenia, w którym spędzamy większość naszego czasu, dlatego powinniśmy przywiązać wiele uwagi do sposobu w jaki planujemy ją urządzić, a przede wszystkim jednak oświetlić. Zastanawiasz się nad tym czy punktowe światła LED do łazienki to wystarczające oświetlenie? Nie wiesz jakie rodzaju oświetlenie powinno znajdować się w Twojej łazience? Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, który pomoże Ci odpowiedzieć na tego rodzaju pytania. Zapraszam do lektury!

Zastosowanie punktowego światła LED w łazience

Punktowe światła LED w łazience doskonale sprawdza się jako górne oświetlenie łazienki . Tutaj warto się zastanowić nad reflektorkami lub punktowymi światełkami wpuszczonymi w konstrukcje g-k listwami oraz taśmami LED. Punktowe światła LED mają także za zadanie nadać naszej łazience odpowiedniego wyrazu i ciepła i sprzyjać naszemu relaksowi. W tym celu zamiast regulowanego natężenia oświetlenia górnego w aranżacji łazienki dobrym pomysłem będzie użycie światłowodów, które należy zamieścić pasmowo nad wanną lub wzdłuż jej cokołu. Pamiętajmy o tym, że odmienne efekt dadzą rozrzucone na suficie punkty diod LED - staną się imitacją rozgwieżdżonego nieba. Ich dużym atutem jest to, że mogą zmieniać kolory, dzięki czemu zadziałają terapeutycznie (na przykład jako chromoterapia). Poza tym na pewno sprawdzą się również w strefie prysznica, ponieważ mogą zmieniać kolor płynącej wody. 

Najważniejsze jest górne oświetlenie łazienki!

Punktowe światła LED w naszej łazience powinny nam wystarczyć w przypadku, gdy zastosujemy je jako górne oświetlenie w pomieszczeniu i zadbamy oto, aby miały one odpowiednią moc. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że niezależnie od wielkości łazienki najważniejsze w niej jest zamontowanie oświetlenia, które dotrze do wszelkich zakamarków nasze łazienki oraz zminimalizuje efekt cienia – i to są właśnie zadania, które ma do spełnienia oświetlenie górne łazienki. Jest to tak istotne, ponieważ to właśnie to światło ma przyczynić się do pełnej prezentacji naszego wnętrza. Nie wolno nam zapominać, że łazienka ma być higieniczna oraz przejrzysta, właśnie dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu. Poza tym światło w łazience ma także takie funkcje jak wyeksponowanie sterylności czy ma na pomóc w zaprowadzeniu perfekcyjnej czystości oraz powinno nam ono ułatwiać zabiegi pielęgnacyjne. Warto również wiedzieć, że do podstawowego, górnego oświetlenia łazienki przykładowo o powierzchni około 6 metrów kwadratowych będziemy potrzebować światła o mocy aż 75 W. Za to w sytuacji, gdy nasza łazienka ma rozmiar ponad te 10 metrów kwadratowych to dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie kilku punktów, ważne jest, aby każdy z nich miał moc 50 W.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.